Közel tízezer ember életét mentették meg a koronavírus elleni oltások egy magyar tanulmány szerint
2021.12.11. 16:55
A tudományos kutatás a járvány negyedik hulláma előtt készült, idén január és június között a harmadik hullám során mért járványadatok alapján.
A HUN-VE névre keresztelt tanulmány olyan személyek bevonásával készült, akik a második vakcinát is megkapták, tehát teljes védelemben részesültek, ez akkor
A magyar kutatás kiemelkedő: ez az egyik legnagyobb vizsgálat a világon.
A kutatásban öt vakcina hatékonyságát mérték: Pfizer-BioNTech, Moderna, Sinopharm, Sputnik-V és AstraZeneca.
A Pfizer vakcinájával kapcsolatban megállapították, hogy az „ezen oltással védett polgárok tízszer kisebb eséllyel haltak meg a tavaszi hullám során”.
A közleményben kiemelik: „igen magas, 97.52 százalékos hatásosságot mértünk a Sputnik-V oltás esetében”.
Ez azt jelenti, hogy az orosz vakcinával oltottak
a harmadik hullám során, mint az oltatlanok.
A Sinopharm vakcinánál 87.85 százalékos hatékonyságot mértek.
Hozzátették:
Nem jelenhetjük ki, hogy a Sputnik vakcina volt a leghatásosabb, csupán azt, hogy mind az öt vizsgált vakcina azt az eredményességet mutatta, amit a nemzetközi irodalom alapján vártunk tőlük.”
Az öt hónapnyi vizsgálati időben a vakcinákkal elkerült halálozás mintegy 9.500 fő volt – olvasható a kutatásban. Ez jellemzően a Sputnik-V és a Sinopharm oltásoknak köszönhető.
Megállapítható tehát, hogy az oltóanyagok eredményesek voltak a koronavírus angol variánsa ellen, szemben az ezzel ellentétes híresztelésektől.
Mindazonáltal kiemelik:
A tavasszal mért eredmények a megfertőződéssel szembeni védelem esetében csökkentek, a harmadik oltásra is szükség van ahhoz, hogy a most publikált 90 százalékos védelmet ismét elérjük a Delta-variánssal szemben is.”