Kiszelly: „Az ellenzék és a médiája hisztériát kelt”
2020.03.23. 11:30
A magyar kormány lehetőségei szerint jól menedzseli a helyzetet, időben és megfelelően reagáltunk, a többi országgal szinkronban és határozottan léptünk. A Magyar Hírlapnak adott összegzésében kifejtette, a társadalom is jól vizsgázott, a többség betartja a szabályokat, alapvetően nincs pánik. Az ellenzék és a médiája azonban hisztériát kelt, a hitelességi versenyt ezért elveszítik.
ezzel szembesítette őket Kovács Zoltán államtitkár a múlt héten. A német sajtó felelősebben viselkedik, látják, ez veszélyhelyzet. Rámutatott: az a jó, ha a politikusok is a szakértőkre hallgatnak ilyenkor.
A gazdasági következmények kapcsán Kiszelly Zoltán kifejtette: az Orbán-kormány továbbra is az emberek, s nem a bankok oldalán áll. Mivel jó állapotban érte a válság az országot, valószínűleg „puhára esünk”, de fenn kell tartani a gazdaság likviditását. Sőt, akár
A határon túlra tekintve aláhúzta, Ázsia kezd kijönni a vírusból, most Európa az epicentrum, felkészül az Egyesült Államok. Előrevetítette: nekünk most jön a neheze, a következő heteket kell kibírni. Ausztriában, Olaszországban és Svájcban nem akarták tönkretenni a síszezont, a spanyolok meg a strandolást, vélhetően ez a felelőtlenség vezetett a fertőzés európai szétterjedéséhez – állapította meg. Hozzátette, most már késő, pláne, ha az emberek nem elég óvatosak: a bulizó amerikai fiatalok például „orosz rulettet játszanak a vírussal”.
Kiszelly rámutatott, a világgazdaságra is komoly hatása lesz a jelenségnek. Szerinte erősödhet a deglobalizáció. A globalizáció spontán szakasza nagyjából 2015-ig tartott, s a Nyugat lett a vesztese, Kína pedig a nyertese. Trump megválasztása és a Brexit is arról szól, hogy ennek a spontán globalizációnak hadat kell üzenni, ezt a folyamatot gyorsítja most fel a vírus. Következhet az irányított globalizáció. Csak egy példa: a gyógyszeralapanyagok Kínában készülnek, a mostani tapasztalatok nyomán ez is megváltozhat, ezzel együtt akár más ágazatoknál is rövidülhetnek a beszállítói láncok. A költséghatékonyság helyett az ellátás és az ellenőrzés biztonsága lesz ugyanis az igazán fontos, ha csak fokozatosan, de visszatérhet a termelés is Európába. Mindenképp változások lesznek, húzta alá a politológus.