Ki és miért támadta meg a kormány rendszerét?
2016.04.03. 11:42
A Nemzeti Kibervédelmi Intézet adatai szerint több mint 60 ezer IP-címről estek neki a hálózatnak. A támadók a kormany.hu oldalt és a Magyar Tudományos Akadémia honlapját vették célba. A Kormány oldala amúgy most is elérhetetlen, feltehetően a helyreállításán dolgoznak.
A tömegességéből ítélve az lehetett a támadás célja, hogy „lehasaltassák, leültessék” a szervereket, hogy ne lehessen elérni akormany.hu weboldalt vagy az akadémia oldalait.
Az internetes szakjogász szerint elképzelhető, hogy soha nem derül ki, kik állnak a hacker-támadások mögött.
Az is lehet, hogy Magyarországról jöttek a támadások, mert ilyenkor úgynevezett zombi gépeket, azaz a saját uralmuk alá hajtott más számítógépeket használnak, így nem feltétlenül saját gépről jönnek a támadások”
– magyarázta az internetes szakjogász.
A belügy egyelőre nem tudja, hogy ki áll a nagyfokú szervezettségre utaló a magyar kormányzati rendszereket érő informatikai támadás mögött.
A hackerek 2015-ben több mint 100 állami, vagy önkormányzati weboldalt támadtak meg, 30 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A betörési kísérletek éppen akkor sokasodtak meg, amikor Magyarország bejelentette, hogy lezárja a határait az illegális bevándorlók előtt. A támadók legtöbbször az Iszlám Állam hívei voltak.
A kibertámadások egyre nagyobb fenyegetést jelenthetnek a világra. Mindennapi életünket is befolyásolhatják, olyan szektorokra is lesújthatnak, amilyenekre nem is gondolnánk. Rosszabb esetben egy teljes áramhálózat is terroristák ellenőrzése alá kerülhet, aminek beláthatatlan következményei lennének. Nem is beszélve arról, hogy a terroristák akár atombombát is letölthetnek a netről.
(MTI, M1, ATV, cert-hungary)