Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Keresztbe tett a Kúria, nem engedheti ki a Szeviép-vádlottakat az elfogult szegedi bíróság

M. Kovács Róbert

2020.02.06. 13:23

Mivel több szegedi bíró személyes érintettségére is fény derült a Szeviép-perben, a Kúria elvette az ügyet a várostól és a Pécsi Ítélőtáblát bízta meg, hogy folytassa le a családok százait kisemmiző, Botka László önkormányzatához ezer szálon kötődő Szeviép Zrt. vezérei ellen folyó harmadfokú büntetőeljárást.

Miután a Pesti Srácok (PS) többrészes cikksorozatban mutatott rá: a Szegedi Törvényszék több bírájának személyes és üzleti érdekei is kötődtek Szeviépet több tízmilliárdos megbízásokkal kitömő, Botka-féle önkormányzathoz, a Kúria úgy döntött: a nagy felháborodást keltő másodfokú felmentő ítélet után már nem tárgyalhatja tovább a városi törvényszék a szegedi csődbotrány-cég vezetői ellen indult büntetőeljárást.

MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely

Mint emlékezetes: a korábban Botka László szegedi önkormányzatától 34 milliárd forintnyi megbízást elnyert Szeviép csődje után több mint 500 alvállalkozó maradt kifizetetlenül, ezért a Szegedi Járásbíróság 2018 novemberében az igazgatótanács tagjait első fokon elítélte: Oltványi Józsefet öt év két hónap fogházban, Pistrui Lászlót öt év két hónap börtönben, Baranyi Sándort pedig hat év börtönben letöltendő szabadságvesztést kapott.

Az elsőfokú ítélet szerint mindhárman magánbankjukként kezelték a cég vagyonát. Ennek ellenére a Szegedi Ítélőtábla mindhármukat felmentette,

mert a háromfős bírói tanács szerint az elsőfokú eljárás „nem tárta fel elég széleskörűen a Szeviép gazdálkodását”.

A felmentés hatalmas közfelháborodást keltett, az pedig még inkább, amikor a Pesti Srácok megírta, hogy a felmentő ítéletet hozó bírói tanács egyik tagja, Dr. Nóvé Ágnes családi építőipari cégét 100 millió forintot meghaladó beruházás elvégzéséve bízta meg a szegedi önkormányzat, míg a tanácsvezető bíró, Dr. Kovalcsik Éva 15 millió forintért vehetett meg a várostól egy legalább 50 milliót érő lakást, amelyet aztán 8 nappal később el is adott.

Ráadásul a bíróság büntetőkollégiumának helyettes vezetője, Dr. Nagy Andrea, aki a megkérdőjelezhetően független bírákra szignálta a Szeviép-ügyet, egészen véletlenül éppen Pistrui László vádlott védőügyvédjének élettársa.

Az új információk alapján az Országos Bírósági Hivatal elnöke megvonta az ügyelosztás jogkörét Nagy Andreától, aki ellen fegyelmi eljárás is indult, sőt: eredménytelenné nyilvánította a Szegedi Törvényszék elnöki posztjára kiírt pályázatot is, amelyre kizárólag a jelenlegi megbízott vezető, Tárkány-Szűcs Babett pályázott.
Az üggyel kapcsolatban megszólalt a Hír TV A nyolcas című adásában Budai Gyula, korábban büntetőügyekkel foglalkozó ügyvéd, volt elszámoltatási kormánybiztos, aki szerint

a bíróság függetlenségébe vetett állampolgári bizalmat a bíróságnak kell visszaállítani.

Ezt meg is tette a Kúria, amely szerdán a bírói korrupciós vádak valóságtartalmának megerősítéseként úgy döntött: a szegedi helyett a Pécsi Ítélőtáblát bízza meg az ügy harmadfokú tárgyalásának lefolytatásával, sőt: Szegeden már a vádlottak bűnügyi felügyeletének (korábban: házi őrizet) megszüntetésére beadott védői indítványokról sem dönthetnek, így az elfogultnak ítélt bíróság nem engedheti szabadon Oltványit, Pistruit és Baranyit.

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére