Jönnek az új magyar fegyverek
2016.10.28. 09:28
Nem mindenki látja azonban értelmét új magyar puskák és pisztolyok gyártásának, de legalábbis rendkívül kockázatosnak tartja az ehhez szükséges jókora befektetést.
Ezek szerint a magyar hadsereg jelentős fejlesztések előtt áll. Mondjuk van honnan fejlődni, hisz a honvédelmi kiadások - GDP-arányosan számolva - több évtizedes mélyponton vannak. A 2015-ös, elfogadás előtt álló zárszámadási törvény szerint tavaly 250,7 milliárd forint volt a költségvetésük, ami a GDP 0,7 százaléka. Egy évvel korábban még csak 224 milliárd forint jutott a honvédségnek, ami szintén a 2014-es GDP 0,7 százaléka volt. Ez az a mélypont, aminél kevesebb még soha nem jutott az elmúlt két évtizedben a Magyar Honvédségnek, azaz amióta átállt a tömeghadseregről a professzionális hadseregre - írja a Napi.hu.
Reménynél már többről van szó, rövidesen kézzelfogható eredményei lehetnek a magyar fegyvergyártás megújítását célzó kormányzati munkának – nyilatkozta Szabó Endre, a Magyar Védelmiipari Szövetség elnökhelyettese. A hadiipari technológiákkal is foglalkozó Sero Engineering Kft. vezetője hangsúlyozta, jól haladnak az ágazati szereplők bevonásával zajló előkészületek, így már jövőre konkrét eredmények születhetnek.
A magyar fegyvergyártás felfuttatása kapcsán elsősorban a kézi-lőfegyverek – pisztolyok, géppisztolyok – hazai gyártásának beindításán van a hangsúly, főként a hazai igények kielégítésére.
Szabó Endre, mint mondta, nem lát hátráltató tényezőt, az ágazat hazai újjáélesztéséhez szükséges tételek várhatóan már a 2017 évben elfogadásra kerülő új költségvetésben ott lehetnek, és így hamarosan jöhetnek az új magyar fegyverek is. A fegyvergyártás magyarországi felfuttatásához megvan a hazai tudásbázis és üzemi kapacitás is.
A magyar hadiipar újbóli fejlesztésének szükségessége már 2010-ben hangsúlyosan felvetődött, amikor Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt, a hadiipar újjáépítése nem csak katonai, hanem gazdasági érdeke is Magyarországnak. Alkalmassá kell tenni a magyar vállalkozásokat arra, hogy minőségi beszállítói lehessenek a Honvédségnek. A német katona a gombjáig német „gyártmány”, és ezt szeretné látni Magyarországon is – mondta a kormányfő hat éve a honvédség állománygyűlésén.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter idén februárban közölte, hogy a tárcaközi munkabizottság dolgozik Magyarország fegyvergyártási képességének megteremtésén, mivel a fegyvergyártás hosszabb távon az ország húzóágazata lehet.
Vass Gábor szakíró, a Kaliberinfo.hu főszerkesztője nehezen tudja elképzelni, hogy a kormányzati tervek valóra válnak. Hangsúlyozta, bár nagyon örülne, ha megindulna a kézilőfegyverek gyártása Magyarországon, ám ahhoz, hogy ez sikeres legyen. hatalmas befektetés és hosszú idő szükséges, és még ez sem feltétlenül elégséges a magyar piac kicsisége és a konkurencia ereje miatt. Az alap egy valóban korszerű fegyver kifejlesztése, de ez, még ha oly’ különleges is, messze nem elég a vevők meggyőzéséhez.
Jelenleg egyetlen kézi-lőfegyver van gyártásban Magyarországon, a GM6 Hiúz (GM6 Lynx) nagy kaliberű romboló puska. A Magyar Honvédség a magyar fejlesztésű, Gepárd típusú romboló puskákat már nagyon régóta rendszerbe vonta, a feltöltés az elvárt szinten megoldott, így a Hiúz egyelőre csak exportra megy – közölte a cég vezetője.
(MTI, Híradó)