Itt vannak a babaváró hitel szabályai
2019.06.27. 12:08
A Magyar Nemzeti Bank azt írja, hogy az adósságfék szabályok nem korlátozzák az egyes állami támogatások igénybevételét. A jegybank a piaci gyakorlatok egységesítésével és több esetben kivételszabályokkal segíti a speciális konstrukciók elérését.
Az MNB az adósságfék szabályokat meghatározó, módosított rendeletében rögzíti, hogy a babaváró kölcsön jelzáloghitel felvétele esetén legfeljebb 75 százalékban önerőként szolgálhat.
A módosító rendeletet szerdán tették közzé és július 1-jén lép hatályba. A változtatások értelmében amennyiben az ügyfél a babaváró kölcsönön kívül 90 napon belül ugyanazon lakás vásárlására jelzáloghitelt is igényel, a hitelnyújtó a babaváró kölcsönből eredő kitettségének legalább 25 százalékát hozzáadja a jelzáloghitel kitettségéhez.
Ha a rendeletben foglalt feltételek teljesülnek, akkor az adósságfék szabályok nem gátolják azt, hogy a babaváró kölcsönt valaki hitelkiváltási céllal használja fel.
Megjegyezik, hogy a kamattámogatás mellett elérhető hitelek törlesztőrészlete az adósok által ténylegesen fizetendő (a kamattámogatással csökkentett) értéken veendők figyelembe a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) megállapítása során, így a szabályozás nem hátráltatja az állami támogatás felhasználását, de gátolja a háztartások túlzott eladósodottságának kialakulását. Az egyszeri, gyermekek után járó, vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatások, így például a családok otthonteremtési kedvezménye (csok) a hitelfedezeti mutató (HFM) számítása során nem növeli a hitel összegét, így önerőként lehet figyelembe venni.
A nagycsaládosok jövőben igénybe vehető személygépkocsi-szerzési támogatása szintén vissza nem térítendő állami támogatás, így az is figyelembe vehető önerőként gépkocsi-vásárláshoz kapcsolódó hitel vagy lízing felvétele esetén.