Így próbálják összemosni '56-ot a bevándorlással a nyugati sajtóban
2016.10.23. 23:18
Október 1-én jelent meg a Thomson Reutersen egy cikk, melynek a következő a címe:
Az írás az alábbi bevezetővel hangol: 60 évvel ezelőtt a szovjet tankok és a megtorlás elől több mint 200 ezer magyar – köztük rengeteg nő és gyermek – menekült a nyugati határ felé, hogy belépést nyerjenek Ausztriába. A magyarokat menekülttáborokban szállásolták el, akik arra vártak, hogy bebocsátást nyerjenek a nyugati világba. Az '56-os menekültek végül gyorsan új otthonra leltek, és élvezték a befogadó nemzetek vendégszeretetét.
Miután kellően megalapozta a cikk a hangulatot, rátér legfőbb állítására: ma Magyarországon mindezt elfelejtették, hiszen Orbán Viktor arról beszél, hogy Európa legnagyobb ellenfele a második világháború óta nem látott migrációs hullám, de a magyar kormányfő azt is kezdeményezi, hogy Európa ugyanúgy zárja le határait a menekültek elől, mint ahogy azt Magyarország tette 2015-ben.
A cikk szerzője a kvótareferendummal kapcsolatban megszólaltat egy '56-os menekültet is, aki elmondja, hogy nem ment el a népszavazásra, mert egyszer ő maga is menekült volt és visszataszítónak tartja az egészet. Marta Pardavi, a Helsinki Bizottság szakértője pedig úgy érvelt a publikációban, hogy 1956 októbere és novembere volt az első valódi erőpróbája a genfi egyezménynek a menekültek szempontjából, mely szabályok ma is érvényben vannak.
Hasonló analógiára épít a Time írása is:
A cikk egy személyes élmény kapcsán festi le az egykori hangulatot, hogyan menekültek nyugatra a kommunista megtorlás üldözöttjei.
Ám nem sokkal később jön Ausztria fényezése: a szerző szinte hősként tekint az osztrákokra, hiszen akár 1956-ban, akárcsak a mostani migránskrízisben felkészülten fogadták a menekülteket – függetlenül attól, hogy magyar, közel-keleti, esetleg afrikai migráns szeretne eljutni Nyugat-Európába.
És nem sokkal utána következik a "Bezzeg Magyarország": a déli határ lezárása miatt több mint 6000 migráns ragadt Szerbiában. Tömött táborokban, élhetetlen viszonyok között kell az illegális bevándorlóknak élni, akiket a magyar hatóságok nem engednek nyugatra.
A cikk konklúziója pedig a következő: