Így köpi szembe magát az Iszlám Állam
2015.11.19. 11:59
A Da’es, más néven az Iszlám Állam már 2006-ban megalakult, de az igazi áttörést csak 2013-ban ért el, amikor az iszlamista mozgalomnak sikerült megvetnie lábát Szíria területén.
A dzsihádisták ideológiája alapvetően a szunnita tanok szélsőséges értelmezéséből merítkezik. Ennek egyik ága az egyiptomi Muszlim Testvériség politikája, amelynek fő célja az iszlám világ újraegyesítése volt az „imperialista Nyugattal” szemben, míg másik legfőbb eleme a szalafisták csoportja, akik az iszlám megtisztításáért harcolnak. Hivatalosan utóbbit, a szalafizmus egy sajátos értelmezését tartják irányjelzőnek a terroristák.
A Da’es ellenségként tekint a teljes nyugati civilizációra, melyet bálványimádónak és egyben hitetlennek tart. Elutasítja a modernitást, valamint az amerikai és európai kultúrát, ami szerinte a végletekig megmérgezi az iszlám világot. Ellenzi a demokráciát, a pluralizmust, az egyéni szabadságot, a nők egyenjogúságát és a vallásszabadságot. A Da’es tehát nem kizárólag politikai ellenséget lát a nyugati világban.
A Da’es a múlt pénteken elkövetett párizsi merényletek után röviden indokolta internetes közleményében, hogy miért pont azokon a helyszíneken követték el a terrortámadásokat, amelyeket kiszemeltek. A párizsi vérengzéseket a vihar első állomásának nevezték a „förtelem” és a „perverzió” fővárosában. A Bataclan klubban 89 embert végeztek ki, közleményük szerint itt a „bálványozók” és a „perverzió ünnepe” zajlott.
A gyanú szerint a terroristák bedrogozott állapotban követték el a merényleteteket, mivel hotelszobáikban több erre utaló jelet is találták a rendőrök. A terroristáknál mellesleg bevett szokás a drogok használata, hiszen az bátorságot ad a merényletek végrehajtásához. Ennek ellenére az Iszlám Államban még a cigarettázást és az alkoholfogyasztást is szigorúan büntetik; egy fiúnak például két ujját vágták le, amikor cigizésen kapták.
2015 januárjában kivégeztek 13 tinédzsert Irakban, mert megnézték a tévében az Irak-Jordánia Ázsia-kupa mérkőzést, ez pedig ellentétes a Da’es előírásaival. A dzsihádisták megsemmisítik a műholdvevőket, blokkolják az internetet a megszállt területeken, a stratégiai okokat természetesen ez esetben is vallási köntösbe bujtatják.
Ezzel szemben a Da’es tagjai internetes közleményeket adnak ki, illetve a neten kommunikálnak egymással egészen elképesztő módokon. Feltételezések szerint például a párizsi merényletek előtt Playstation-ön cseteltek egymással a terroristák, ami a szír-sivatagban minimum megérne egy kézlevágást. Akcióik során tehát előszeretettel használják az imperialista Nyugat fertőző eszközeit a "szent cél" érdekében.
A nyugati kapitalizmust „sátáni” rablógazdaságként aposztrofálják. Az Iszlám Állam ehhez képest kifosztott múzeumok kincseit adja el a feketepiacon, a nyersolajból pedig több mint havi 2 milliárd dolláros bevételre tesznek szert. A megszállott területek lakóinak az alapvető létszükségletért is meg kell küzdeniük, míg a hódítók ingyen lakhatást és orvosi ellátást kapnak a fizetésük mellé. Mellesleg a Da’esnek már saját pénze is van, ami természetesen erősebb, mint az amerikai dollár.
Itt van például a nemrég likvidált Deso Dogg, avagy Denis Cuspert, aki a Da’es előtt ismert rapperként tengette mindennapjait Németországban. Otthon több erőszakos bűncselekményt is elkövetett, valamint nem vetette meg sem az alkoholt, sem pedig a kábítószert. Hasonló utat járt be Abdel-Majed Abdel Bary brit születésű terrorista, aki szintén a nyugati rapzene bűvkörében élt, azóta pedig levágott fejekkel pózol a Twitteren. A párizsi merényletek kitervelőjeként számon tartott Abdelhamid Abaaoud piti bűnözőként élt Belgiumban, társaival lopás és drogkereskedelem miatt is többször börtönben ült.