Így hisztiznek a Soros-féle "civil szervezetek"
2017.04.20. 21:58
Az Amnesty International Magyarország, a Magyar Helsinki Bizottság, a Transparency International Magyarország, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Háttér Társaság képviselői csütörtöki sajtótájékoztatójukon arról beszéltek, hogy szerintük a törvénytervezet csak a szervezeteik megbélyegzését szolgálja, emellett még alkotmányellenes is, ezért azt szerintük természetesen vissza kellene vonni.
Iván Júlia, az Amnesty International Magyarország helytartója szerint a megbeszélés "felesleges" volt, ugyanis a tervezetet előterjesztő fideszes országgyűlési képviselők nem fejtették ki érveiket az ülésen.
Szerintük a törvény teljesen szükségtelen és felesleges, minden egyes kötelezettségnek eleget tesznek a szervezetek. Ha pedig valamelyik nem, akkor most is van megfelelő szankciórendszer – jelentette ki Iván Júlia, annak a szervezetnek az igazgatója, amely már korábban is elismerte, hogy Soros Györgytől kap támogatást.
Kádár András Kristóf, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke is nyilatkozott. Õ szintén azt mondta, megbélyegző a jogszabály. A Helsinki Bizottság tiszteletbeli elnöke egészen véletlenül a Soros-egyetem egyik alapítója, Sajó András.
Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy a törvényjavaslat abból a hibás előfeltevésből indul ki, hogy ismeretlenek és átláthatatlanok a civil szervezetek pénzköltései. Ez tényszerűen nem így van – jelentette ki, bár érdekes módon korábban konkrétan nem tudott elszámolni saját pénzügyeivel a szervezet.
Kérdésre válaszolva közölte: ha elfogadják a törvényt, akkor annak szövegét megvizsgálják, és majd azután döntenek arról, hogy milyen további lépéseket tegyenek.
Szabó Máté Dániel, a tüntetésekre és rongálásokra pofátlanul buzdító Társaság a Szabadságjogokért szakmai igazgatója azt mondta, hogy a törvényjavaslat nem az átláthatóságot kívánja szolgálni. Az átláthatóságot az infotörvény betartása szolgálná elsősorban, ugyanakkor Magyarországon több éve nincs lobbitörvény, amely szintén a döntéshozatalai folyamatok átláthatóságát lenne hivatott biztosítani.