Idén már a kerítés is kevés lehet
2016.02.21. 16:36
A migránsoknak idén már a kerítés sem állja útját. Az év első ötven napjában több mint 1750 illegális bevándorlót fogtak el a magyar határ mentén, akik a biztonsági határzárat átvágva jöttek be az országba.
Az év első hónapjában több migráns lépett be Magyarországra mint egy évvel ezelőtt, annak ellenére, hogy most egy 4 méteres szögesdróttal szegélyezett kerítés állja útjukat.
Tavaly decemberben 270, idén januárban már 550, február első 20 napjában pedig 1200 illegális határsértőt fogtak el magyar hatóságok. Többen jöttek, a kerítést átvágva, mint egy éve és a várakozások szerint hamarosan még többen lesznek. Akik nem a szerb-magyar határsávon felállított kerítés átvágásával próbálkoznak, a román-szerb-magyar hármashatárnál próbálják kikerülni a határzárat, mint az a vasárnap lefülelt 150 fős csoport, amelynek a határsértését a román hatóságok akadályozták meg.
A balkáni migrációs útvonal mentén fekvő országok most abban reménykednek, hogy már a görög-macedón határon feltartóztathatják a menetet; ennek érdekében a jövő héttől a migránsokat közös erővel a ott regisztrálják, illetve fordítják vissza. Ettől a megoldástól azt várják az akcióban részt vevő horvát, szerb, szlovén és osztrák hatóságok, hogy elkerülhetik a menedékkérők feltorlódását a Nyugat-Balkánon, és a felesleges visszatoloncolásokat is megspórolhatják egymásnak. Az új szabályok szerint ugyanis csak a háború sújtotta országokból érkezők léphetnek be Görögországból Macedóniába, ráadásul a macedónok most már az afgánokat sem engedik be, csak a szíreknek és az irakiaknak adnak zöld utat.
A jelek – pontosabban a magyar határon elfogott határsértők útlevelei – szerint azonban a macedón határellenőrzésre ráférne további visegrádi segítség is, hiszen a kerítésen fennakadtak többsége gazdasági bevándorló (marokkói, iráni, pakisztáni), akik korábban több ellenőrzésen átsiklottak, pedig már több határral korábban vissza kellett volna fordítani őket. Mivel a nem háborús országból útnak induló migránsok legális továbbjutása mostanra szinte lehetetlen lett, várhatóan egyre többen próbálkoznak majd embercsempészek segítéségével a zöldhatáron/kerítéseken átkelni. A beszámolók szerint a magyar hatóságokat már most is leterheli a határsértőkkel folytatott küzdelem, és az erőviszonyok a tavasz beköszöntével csak még inkább ellenük fordulnak majd.
Hiába zárta le a magyar kormány a horvátországi vasúti határátkelőket, tervezi a román határon is felhúzni a műszaki határzárat – a migránsokat korábban tárt karokkal váró Ausztria Szlovénia és Olaszország felől is megerősítette a határait, elzárta a migránsok útját, akik így újra a Magyarországon átvezető útvonalra kényszerülnek. Márpedig a 175 km hosszú kerítés minden méterét képtelenség folyamatosan őrizni, ráadásul a kormányzat abban sem lehet biztos, hogy a horvát illetve szerb hatóságok saját helyzetük könnyítése érdekében nem folyamodnak-e a tavalyi csúcsidőben alkalmazott trükkökhöz.
Ráadásul arra is fel kell készülni, hogy az Európában is aktív embercsempész-hálózatok megdolgoznak a pénzükért. Több ország hírszerzése arról értesítette kormányát, hogy az embercsempészek a görög-török uniós külső határ erősebb védelme miatt új útvonalakat keresnek. Megnőhet a forgalom a kockázatosabb Líbiából induló földközi-tengeri útvonalon, ahol már most 150-200 ezer ember várja, hogy jobbra forduljon az idő. Forgalmasabbá válhat a Grúzián és Oroszországon keresztül vezető menekülési útvonal is és meglehet, hogy a macedón-görög határ lezárása esetén a menekültek Olaszországot célozzák meg, kitérve Görögország nyugati partvidéke felé vagy átkelve Albániába, hogy onnan nekivágjanak az Adriának. Az is előfordulhat, hogy a görög-bolgár szárazföldi határon keresztül vezető út is forgalmasabb lesz.
A Welt am Sonntag biztonsági körökre hivatkozva azt írta, hogy a határellenőrzés erősítése ugyan csökkenti a migrációs nyomást, de nem szünteti meg azt, mert Szíriában továbbra is tombol a polgárháború, a Szíria térségében működő menekülttáborok nagy részében változatlanul rosszak a körülmények és Afrika több térségét konfliktusok sújtják. Hosszú és forgalmas nyár elé nézünk.
(MTI, BBC)