Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Hogyan válik valaki magányos terroristává?

888.hu

2015.12.07. 17:07

Amerikai krimikben azt szokták mondani, egy bûntényhez három dolog kell: alkalom, eszköz, indíték.

A kaliforniai merénylők ismerték az áldozatokat, a férfi köztük dolgozott, tehát volt lehetőségük elkövetni a tömeggyilkosságot. Az USA-ban bárki vehet fegyvert, tehát a megfelelő eszközeik is megvoltak. De vajon mi volt az indíték?

Bemutatjuk a 9/11 utáni legsúlyosabb amerikai terrorcselekmény végrehajtóit

A San Bernardinó-i támadásról eddig kiderült, hogy egy Amerikában élő pár követte el, a férfi korábban két terrorszervezet tagjaival is kapcsolatban állhatott, a nő álnéven hűségesküt tett az Iszlám Államnak, az FBI pedig hivatalosan is terrorcselekménynek minősítette a merényletet.

A helyszínen több bombát hagytak, ezeket menekülés közben nem sikerült felrobbantaniuk. Telefonjaikat és merevlemezüket megsemmisítették, garázsukban további 12 csőbombát találtak. Jelenlegi információink szerint a kaliforniai merénylők a "magányos farkas" típusú elkövetők közé tartoznak.

Barack Obama vasárnap a terrorizmusról intézett beszédet az amerikai néphez. 2009-es beiktatása óta az elnök mindössze harmadszor jelentkezett be élőben a Fehér Házból. Az apropót a kaliforniai támadás adta, de Obama általában a terrorizmus, különösen az ISIS legyőzéséről beszélt. Az elnök felszólította a Kongresszust, hogy támogassák a katonai fellépés folytatását, valamint korlátozzák a fegyverhez jutást. Ám hiába erőlteti Obama hónapok óta a témát, és hiába van egyre több halálos kimenetelű lövöldözés, az amerikai nép jelentős része továbbra is ragaszkodik a szabad fegyvertartáshoz. December 5-én a New York Times címlapján 1920 óta először jelent meg vezércikk, a szerkesztőség állásfoglalása kemény szavakkal szólította fel a vezetést a fegyverkorlátozásra.

A milliókat kereső, céllövöldékbe járó férfi

Syed Rizwan Farook 28 éves amerikai állampolgár volt, a San Bernardinó-i állami egyetem környezet-egészségtan szakán szerzett diplomát, ezután irigylésre méltóan könnyen sikerült elhelyezkednie: havi 1,2 millió forintot keresett a megyei egészségügyi hivatalban.

A hivatal szerdán ünnepséget tartott egy rendezvényközpontban, amin Farook is jelent volt, nem sokkal a merénylet előtt viszont váratlanul, és szemtanúk szerint mérgesen távozott. 
A rendőrség szerint büntetlen előéletű volt, és állása sem volt veszélyben. Vallási közössége csendes, visszahúzódó, emberekkel nehezen vegyülő férfiként ismerte, főbérlője szerint szigorúan átvizsgálták, de semmi gyanúsat nem találtak.

Korábban regisztrált az iMilap.com társkereső oldalra, amely elsősorban fogyatékkal élő, indiai embereknek segít házastársat találni. Profilja szerint szabadidejében autókat bütykölt, vallási írásokat olvasott, szeretett utazni, és szívesen töltötte az idejét a hátsó kertben céllövészettel, húga és barátai társaságában.

Tehát szívesen lövöldözött a hátsó kertben, a család ügyvédje megerősítette, hogy járt céllövöldékbe is, és a támadás során használt fegyvereket legálisan birtokolta.

Az arcát sosem mutató, szép jövő előtt álló nő

Tashfeen Malik 29 éves, pakisztáni születésű, férjéhez hasonlóan csendes és visszahúzódó nő volt. Kisgyerekként apjával Szaúd-Arábiába költözött, ott nevelkedett, az iszlám egy konzervatív irányzatát követte. Farookot az interneten ismerte meg, Szaúd-Arábiában találkoztak, tavalyi augusztusi esküvőjük óta együtt éltek Amerikában, gyermekük fél éves.

Egyetemre visszatért Pakisztánba, Multanban tanult gyógyszerész szakon. Továbbra is inkább szaúdi lányként jellemezték, vallásosságával még a konzervatív közegből is kitűnt. Arcát mindig nikáb takarta, férfiakkal egyáltalán nem barátkozott, de lakótársnőivel sem jött ki jól.

Az iszlám egy misztikus irányzata, a szúfizmus központjaként ismert Multanban akkoriban erős volt a tálib szélsőségesek jelenléte. A pakisztáni titkosszolgálat is élénken figyelte a campust, de Malik nem vívta ki az érdeklődésüket. Tanárai kiváló képességű diáknak tartották, abban bíztak, hogy tanulmányai végén oktatóként tér vissza az egyetemre.

December 4-én egy budapesti rendezvény vendége volt John Allen nyugalmazott tábornok, aki néhány héttel ezelőtt még Obama különleges megbízottjaként dolgozott az ISIS elleni globális koalíció koordinálásán. A korábban az afganisztáni ENSZ-missziót vezető négy csillagos tábornok többször hangsúlyozta, hogy nem az ISIS legyőzése a fő távlati cél, hanem a hasonló terrorszervezetek kialakulásához és az emberek radikalizálódásához vezető tényezők felszámolása.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére