Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Hétfõn vesszük át a V4-ek soros elnökségét a lengyelektõl

Sümeghi Lóránt

2017.06.18. 13:28

A visegrádi csoport (V4) hétfõi varsói csúcstalálkozóján Beata Szydlo lengyel kormányfõ átadja a csoport soros elnökségét Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, ezt megelõzõen pedig a térség kormányfõi a Benelux államok vezetõivel tárgyalnak a Brexit következményeirõl, a migrációs válságról, valamint a közös uniós védelmi politikáról is.

A soros elnökség átadási ceremóniája hétfő délután a varsói Király palotában lesz, miután a V4-országok, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia miniszterelnökei értékelik az elmúlt év során megvalósított kezdeményezéseket – írja az MTI. Ezt megelőzően a visegrádi vezető politikusok a Benelux államok, Belgium, Hollandia és Luxemburg kormányfőivel egyeztetnek.

A két regionális csoport csúcstalálkozója magasabb politikai szintre emeli az eddig külügyminiszteri szinten ápolt kapcsolatokat"

– mondta a PAP lengyel hírügynökségnek Rafal Bochenek lengyel kormányszóvivő.

A bővített formátumú munkamegbeszélésen az Európai Unió jövőjéről, a folyamatban lévő brit kilépésnek (Brexit) erre gyakorolt hatásáról tárgyalnak, napirenden szerepelnek a közös uniós piac kérdései, az EU biztonsági és védelempolitikája, a migrációs válság kezelése – számolt be Bochenek. A V4- és a Benelux országoknak az EU-ban betöltött szerepét illetően Konrad Szymanski uniós ügyekért felelős lengyel külügyminiszter-helyettes pénteken a PAP-nak nyilatkozva úgy értékelte:

egyre nagyobb súlyuk van a regionális országcsoportoknak, aminek fő oka az, hogy növekedik a kormányfők szerepe az uniós politika alakításában".

Hangsúlyozta azt is, hogy a  V4-en belüli intenzív együttműködés nem helyettesíti, hanem megerősíti az EU-t. A Benelux országok és a visegrádi négyek hasonló állásponton vannak egyebek mellett az EU és a NATO együttműködését illetően, az uniós védelmi politika szerepének megerősítésével összefüggésben, hasonló a hozzáállásuk a brit kilépési tárgyalásokhoz is – magyarázta Szymanski.

A lengyel külügyminiszter-helyettes szerint a varsói csúcstalálkozó azért fontos, mert  nézeteltérések esetén a politikai párbeszéd a legjobb megoldás. A V4 és a Benelux államok egyeztetése a kiterjesztett visegrádi együttműködés (V4+) egyik formátuma, külügyminiszteri szinten 2012-től vált rendszeressé.

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére