Haldoklik az ellenzék
2018.12.04. 09:45
Hárommillió kormánypárti választópolgár van az országban – írja a Nézőpont Intézet a legfrissebb kutatásában.
A teljes felnőtt magyar népesség 38 százaléka húzná be az X-et a Fidesz-KDNP-re, ha most lennének a választások.
A balliberális oldalhoz dörgölőző Jobbik tábora viszont már kevesebb mint 800 ezer fő, vagyis: Sneider Tamás alakulata már 10 százalék alatt van.
A Jobbikkal ellentétben az MSZP és a Párbeszéd koalíciója 6 százalékra erősödött az elmúlt hónapban, októberben még 5 százalékon voltak.
Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciója mögött 320 ezer fő áll, ami 4 százalékot jelent.
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt nevű viccpártot pedig körülbelül 240 ezer ember támogatja, ez egyszázalékos növekedést jelent, s így az MKKP már 3 százalékon áll.
A Lehet Más a Politika és a Momentum változatlanul 2-2 százalékos támogatottsággal bír, ami 160 ezer fős tábort feltételez.
A Mi Hazánk Mozgalomra 80 ezer ember szavazna, ami 1 százalékot jelent.
A Nézőpont Intézet kutatásából kiderül: a kormánypártok tábora aktivizálódott az elmúlt hónapban. 51 helyett 53 százalékuk mondta, hogy biztosan elmenne a választásra. Április óta ez 6 százalékos emelkedést jelent a Fidesz-KDNP belföldi listás eredményében. A Jobbik viszont fordított utat járt be. Októberről novemberre 17-ről 15 százalékra csökkent a biztos szavazók körében. Ez 4 százalékos csökkenés az országgyűlési választás óta, miközben a belőle kivált Mi Hazánk 2 százalékra növelte szavazói arányát.
A biztos szavazók körében az MSZP-Párbeszéd megtartotta múlt havi, 10 százalékos táborát, a DK 1 százalékpontot veszítve ezúttal 7 százalékon áll. Továbbra is 4-4 százalékos a támogatottsága az LMP-nek, a kutyapártnak és a Momentumnak, a biztos szavazók 1 százaléka pedig egyéb pártokra szavazna.
A kutatóintézet megjegyezte: a Fidesz-KDNP támogatottsága rendre azokban a társadalmi csoportokban növekedett, melyekben a Jobbiké csökkent. A férfiak körében a „cukisodó párt” 3 százalékkal esett vissza, a kormánypártok ugyanennyivel növelték támogatottságukat. A megyeszékhelyeken a Jobbik tábora 4 százalékponttal lett kisebb októberről novemberre, a Fidesz-KDNP ebben a csoportban 5 százalékkal bővült. A legdrámaibb, 6 százalékos visszaesést a Jobbik a hagyományos célcsoportjának számító 18-29 évesek körében szenvedte el, a kormánypártok ebben a korcsoportban 4 százalékkal növekedtek.
A Fidesz-KDNP a jelenlegi 12 helyett 14 képviselőt küldhetne az EP-be. Rajtuk kívül a Jobbik 4, az MSZP-Párbeszéd 2 és a Demokratikus Koalíció 1 képviselője jutna parlamenti mandátumhoz.