Ha itt dolgozol, jóval többet kereshetsz
2016.07.27. 08:58
Mivel 2010-hez képest 500 ezerrel több ember dolgozik, ezért a kormány a gazdaság teherbíró képességével összhangban fokozatosan emeli a béreket.
A Belügyminisztérium a rendvédelmi dolgozók számára úgynevezett járadékrendszer bevezetését tervezi, ami része a folyamatos béremeléssel járó életpályamodellnek. A járadékrendszer a szolgálati feladatok során vagy következtében egészségügyileg alkalmatlanná vált állomány pénzügyi biztonságát szolgálja.
A kormány jelenleg a szakmai érdekképviseletekkel egyeztet, ezért a törvényi szabályozás ősszel kerülhet a parlament elé. A rendvédelmi dolgozók bére folyamatosan emelkedik 2015 óta. A kormány 44 milliárd forintot szánt a béremelésre és most további százmilliót biztosít az új egzisztenciális biztonságot erősítő járadékrendszerre.
Két lépcsőben, idén szeptemberben és jövő novemberben összesen bruttó 207 ezer forinttal emelik a teljes munkaidőben foglalkoztatott, közalkalmazott szakorvosok és a szakgyógyszerészek alapbérét. 2017 őszén a szakorvosjelöltek és a kórházi gyógyszerészek alapfizetése is nő, bruttó 50 ezer forinttal. Ez idén bruttó 26,5, jövőre pedig bruttó 12 százalékos emelést jelent. 2018-ban és 2019-ben pedig 8-8 százalékos alapbérnövekedés jön. Az intézkedésekre 100 milliárd forintot fordít a kormány.
Jövő szeptembertől 3,5 százalékkal nő a pedagógusok bére. Ez 38,5 milliárdos többletet jelent a közoktatásban. Ezzel összesen az 50 százalékhoz fog közelíteni a pedagógus béremelése. A köznevelésre 130 milliárddal fordítanak többet jövőre, 2010-hez képest pedig 455 milliárddal jut több forrás a területre. Ebből a legnagyobb rész, 265 milliárd a pedagógusbérekben fog megjelenni. Az intézmények fenntartására pedig további 104 milliárd plusz forrást biztosítanak.
Az előmenetelhez kapcsolódóan, sávosan emelkedik a jövőben az állami tisztviselők illetménye. Az állami tisztviselők fizetése nem alapilletményből, valamint kiegészítésekből és pótlékokból fog állni, amelytől egyes munkavállalók esetében eltérhettek, hanem az előmeneteli fokozatokhoz tartozó sáv alsó és felső határa között állapítják meg azt. A bérek átlagosan 30 százalékkal emelkednek a közszférában.