Gulyás: garantálva vannak a magyarok jogai Nagy-Britanniában
2018.10.11. 22:30
A Miniszterelnökséget vezető miniszter – több más brit kabinettag, képviselő és elemző mellett – megbeszélést tartott Sajid Javid brit belügyminiszterrel is. Megbeszélései után a távirati irodának elmondta: Javid biztosította őt arról, hogy London megállapodás nélküli Brexit esetén is biztosítaná a munkavállaláshoz és a tartózkodáshoz fűződő jogok további érvényesülését a magyaroknak.
Gulyás hangsúlyozta: a viszonosság jegyében a magyar kormány is garantálná ugyanezeknek a jogoknak a további érvényesülését az itthon élő britek számára. Hozzátette: Magyarország azt támogatja, hogy a Brexit-folyamat az Európai Bizottsággal kötendő megegyezés alapján, szabályozott körülmények között menjen végbe, de a jelenlegi helyzetben arra is fel kell készülni, hogy mi a teendő, ha nem születik ilyen megállapodás.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: a brit belügyminiszterrel tartott megbeszélésén egyetértés volt arról, hogy a Brexitről hozott brit választói döntéshez nagymértékben hozzájárult az is, hogy Európa, "különösen a jelenlegi Európai Bizottság tevékenysége miatt" képtelen volt megvédeni határait az illegális migrációval szemben.
Gulyás Gergely találkozott Lord Martin Callanannel, a Brexit-folyamatért felelős minisztérium államtitkárával is, aki tájékoztatást adott arról, hogy hol tartanak az Európai Bizottsággal folyó egyeztetések. Lord Callanan elmondta: a minisztérium reményei szerint november végéig létrejöhet a Brexit feltételrendszeréről szóló megállapodás, de vannak olyan kérdések, amelyekben nincs egyetértés. A legnehezebbek közé tartozik ezek közül az Ír Köztársaság és Észak-Írország határának jövőbeni ellenőrzése.
A magyar tárcavezető elmondta: tárgyalópartnerei kivétel nélkül hangsúlyozták, hogy a brit EU-tagság megszűnése nem Európa elhagyását jelenti, és ennek alapján Nagy-Britannia arra is törekszik, hogy a visegrádi országokkal, köztük Magyarországgal hosszú távon fennmaradjanak a szoros és jó kapcsolatok. A miniszter szerint ez kölcsönös érdek, jó lenne például az egyetemi együttműködés területén még a jelenleginél is szorosabb kapcsolatokat kiépíteni, de a gazdaságban, a kultúrában és számtalan egyéb területen is be kell bizonyítani, hogy a brit EU-tagság hiányában is lehetséges a még szorosabb együttműködés Nagy-Britanniával.
Arra a kérdésre, hogy a tárgyalásain szerzett tapasztalatok alapján a brit kormány tagjai milyen esélyt adnak a megállapodásos Brexitnek, Gulyás Gergely elmondta: a kormány és a Konzervatív Párt képviselői lényegesen valószínűbbnek tartják azt, hogy lesz megállapodás a Brexit feltételrendszeréről, mint azt, hogy nem.
A magyar kormány álláspontja is az, hogy tisztességes Brexit-megállapodásra kell törekedni, de ha nem ez a forgatókönyv valósul meg, akkor Magyarország készen áll arra is, hogy kétoldalú alapon próbálja szorosabbra fűzni kapcsolatait Nagy-Britanniával.
(MTI)