Guardianes cikk Orbán mellett
2017.04.21. 09:29
Magyarország demokrácia"
– kezdi írását Tibor Fischer, amit a The Guardian közölt.
A pártok a politikai paletta széles skáláját lefedik, sokkal jobban, mint például az USA-ban. Szabad és tiszta választások vannak. A törvényeket a parlament fogadja el. Ha az állampolgárok nem értenek egyet a törvényhozással, akkor pedig tüntetnek, mint ahogy az most is történik a CEU kapcsán – folytatta.
Tibor Fischer szerint Orbán Viktorra sokan az illiberális demokráciáról szóló beszéde miatt haragszanak.
Szeretném hangsúlyozni a demokrácia szót ebben a kifejezésben, amelyet a tajtékzó kritikusai rendre ignorálnak. Ugyancsak meg kell említenem, hogy a kortárs magyar szóhasználatban a liberális nem jelent sem civilizáltat, sem felvilágosultat, sem nagyvonalút, hanem a baloldaliság szinonimája"
– írta, majd hozzátette, hogy azért, mert valakinek nem egyezik a véleménye Orbán Viktoréval, reméli, hogy nem tekinti automatikusan nácinak a magyar miniszterelnököt.
A The Guardienen azt írja, hogy a felsőoktatási törvény módosítása 28 intézményt érint Magyarországon, közülük pedig 27-nél találtak szabálytalanságokat a működésben. Egyet sem büntettek meg vagy zártak be.
...a Közép-európai Egyetemet nem kívánják megbüntetni: éppenséggel az egyetem szeretne magának privilegizált bánásmódot. Ez az egész egyáltalán nem pusztán a szólásszabadságról vagy a kutatás szabadságáról szól."
– hangsúlyozta.
Majd hozzátette, hogy a CEU jogilag magyar egyetem és a módosítás után is ugyanúgy lehet tovább elégedetlenkedni Orbán miatt, és a diákok továbbra is olyan papírt szerezhetnek végzettségükről, amelyet Európa-szerte elismernek.
Annyi fog változni, hogy egy új megállapodás nélkül, a CEU – amit New York államban jegyeztek be – nem adhat ki olyan diplomát, amit az Egyesült Államokban bocsátanak ki, anélkül, hogy kampusza lenne ott – tette hozzá.
Mostanáig ugyanis a CEU-diákok kettős játékot játszottak"
– mutatott rá Fischer.
A diákok számára vonzó volt, hogy egyszerre két diplomát kaphattak, de miután a CEU elveszti ezt a lehetőséget, az egyetem kevesebbet fog érni a piacon. Ugyanakkor, ha a CEU tényleg olyannyira a kiválóság központja, amennyire támogatói annak tartják, akkor bizonyára továbbra is képes lesz magához vonzani a diákokat. Mindez sokkal inkább a helyek és pénz kérdése, mintsem bármi másé – tette hozzá.
A megalapítása óta követem az egyetem munkásságát. Mindig is a CEU egyik kiemelt témája volt a jogállamiság, a törvények uralma. Ezúttal az egyetemnek is alkalmaznia kellene a saját elveit, és alá kellene vetnie magát a törvénynek – zárta gondolatait Fischer Tibor.