Friedman: Az Uniónak nincs jövõje
2016.02.25. 17:18
Ezen a héten a világ jelentősebb régióinak mindegyike olyan eseményeket tapasztalt, amelyek jelzik a jelenlegi politikai rend alapjainak instabillá válását.
Ez egy olyan hét volt, amikor hallani lehetett a nemzetközi rendszer politikai alapjainak reccsenését"
- mondja George Friedman a Stratfor magán hírszerző cég vezetője, legújabb interjújában. A válság szinte valamennyi régióban tetőződött a héten. Így volt ez Oroszországban, Kínában, az Egyesült Államokban és főképp Európában.
Az Egyesült Államokban a New Hampshire-i előválasztásban sűrűsödött össze a krízis. Két olyan jelölt tarolt itt, akik sok szempontból egy új korszak előfutárainak tekinthetőek az amerikai politikában. Ahogy erről már írtunk, Trump és Sanders teljesen szembemennek a többi jelölttel, egyre több olyan témát dobva be a kalapba, amelyek új irányba tolják az amerikai politikát. Friedman szerint az USA-ban Reagen elnöksége óta karakter nélküli marketing-jelöltek versenyeznek egymással, akiket gyakorlatilag reklámstábjuk épít fel.
Az ilyen intézményesített jelöltben, egyáltalán nincs meg az a három karaktervonás, amely ahhoz kell, hogy valakiből igazi vezető legyen, ezek Friedman szerint a következők:
- Legyenek képesek őszintén beszélni a választókkal
- Könyörtelen cselekvőképesség
- Erkölcsi elhivatottság és győzni akarás
Az emberek Amerikában egyre kevésbé támogatják az olyan piacosított jelölteket, mint Hillary Clinton. Trump és Sanders vele szemben annak köszönheti támogatottságát, hogy ők magukat adják. Motyogva, mint Sanders vagy épp óriási jellemhibákkal, mint Trump.
Ezzel szemben itt van Oroszország, ahol valóban óriási gazdasági problémák vannak. Ennek ellenére Putyin nem szenved politikai válságtól. Az óriási gondok ellenére Putyin ugyanis magáénak tudhatja az emberek bizalmát Friedman szerint. Az orosz vezető támogatottságát, annak is köszönheti, hogy rettentő jól taktikázott a szíriai válságban is.
Friedman szerint ez annak köszönhető, hogy nincs valódi vezetője az Uniónak. Alapvető, az európai emberek életét meghatározó döntéseket hoz egy olyan intézmény, amelyről azt sem lehet tudni, hogy ki vezeti és egyáltalán mi is. De ez igazán természetes, hiszen igazi vezetője csak nemzetállamoknak lehet.
Alapvető változások ide vagy oda, Friedman szerint Amerika mögöttes ereje fenn fog maradni. Periférikusan, de Oroszországé is. Európában viszont tényleg nagy a baj.