Fátyollal vagy anélkül? Kanada választ
2015.10.19. 17:23
Elemzői vélemények szerint Stephen Harper, a konzervatív miniszterelnök azért írta ki a választásokat augusztus 2-án, mert bízott benne, hogy minél többet látják a választók Justin Truneau-t, a liberálisok jelöltjét, annál kevésbé fogják kedvelni. A kampány kezdetén a konzervatívok hirdetései Trudeau tapasztalatlanságára hívták fel a figyelmet. Trudeau fiatal korát, tapasztalatlanságát ellensúlyozhatja családi öröksége. Édesapja, Pierre Trudeau 1968-1984 között, tizenöt évig kormányozta Kanadát, a modern Kanada atyjaként is szokták emlegetni.
A konzervatívok üzenete szerint Trudeau "még nem áll készen a feladatra." Az elmúlt hetek közvélemény-kutatási eredményei nem egészen ezt mutatják. A liberálisok jó eséllyel megszorongatják a tíz éve regnáló konzervatívokat: a Nanos eredményei szerint a liberálisok 37,3 százalékon állnak, a konzervatívoknak 30,5 százalékot, az új demokratáknak pedig a 22,1 százalékot mértek. A felmérés szerint a kanadaiak 71 százaléka változást kíván.
A modern Kanada történetének leghosszabb (78 napos) kampányában a gazdasági kérdések akkor szorultak háttérbe, amikor Zunera Ishak, egy fiatal, négy gyerekes pakisztáni anyuka pert nyert a kormány ellen: a kanadai szövetségi fellebbviteli bíróság ítélete szerint a muszlim nők az állampolgársági eskütételkor is eltakarhatják arcukat. Ishak azonosítás céljából, egy kanadai női tisztviselő előtt hajlandó volt levenni kendőjét, csak az eskütételi ceremónián, a nyilvánosság előtt akarta viselni - a bírósági döntés szerint jogosan.
A konzervatív oldal tiltakozott a bírósági ítélet miatt, fellebbezést nyújtottak be és az aktualitást kihasználva kampánytémává emelték a kérdést. A baloldali pártok a vallásszabadságra hivatkozva támogatták a teljes arcot takaró nikáb hordását, akár az állampolgársági eskütétel alatt is. Az is felmerült, hogy a muszlim közalkalmazottak számára is megtiltanák a nikáb viselését, ráadásul a közelmúltban egy segélyvonalat is létesítettek. Ezen a vonalon lehet bejelenteni, ha valaki olyan „barbár kulturális szokásokat" követ, mint a fiatal lányok férjhez adása vagy a becsületgyilkosságok.
A nikáb viselése körül kialakult vita számos szempontot felvetett: nem egyértelmű, hogy a női egyenjogúság vagy a vallásszabadság esetéről beszélünk-e. Ha megtiltják az elfátyolozást, az nem korlátozza a szabad vallásgyakorláshoz való jogot? A nikáb betiltása valóban felszabadító hatású lenne a muszlim nőkre? A kanadai liberálisok egy nőket elnyomásba kényszerítő gyakorlatot támogatnak?
A kanadai kampánytéma lassan Európában is aktuális kérdéssé válhat, az iszlámhoz való viszony az egész nyugati világban befolyásolja a választások kimenetelét. Nem árt, ha mi is elgondolkozunk a kérdésen: fátyollal vagy fátyol nélkül?