Ezek a témák foglalkoztatják leginkább az MTA társadalomtudósait
2018.06.19. 17:55
Bevándorlás, a homoszexuálisok jogai és gendertudomány – a Figyelő megnézte, mivel foglalkoznak, milyen témákkal kapcsolatban születtek tudományos publikációk a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Társadalomtudományi Kutatóközpontjának intézeteiben az elmúlt időszakban.
Ismert, komoly vita alakult ki a 2019-es költségvetés kapcsán, abban ugyanis az szerepel, hogy az MTA nem a Pénzügyminisztériumtól fogja közvetlenül kapni a működéséhez szükséges forrásokat. A 40 milliárd forintnyi állami forrás tekintélyes része (28 milliárd forint) átkerül a Palkovics László által vezetett Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz. A tárcavezető hangsúlyozta, csupán technikai módosításról van szó, az MTA továbbra is maga működteti az intézményeit, semmilyen szinten nem sérül az intézmény autonómiája. A lap úgy tudja, hogy az átszervezés mögött hasonló megfontolások állnak, mint amelyek korábban, a felsőoktatási intézmények kancellárjainak kinevezésében játszottak. Az oktatási intézmények függetlensége megmaradt, az állam pedig – a gazdasági igazgatókon keresztül – ellenőrizni, koordinálni tudja azt, hogy mire megy el az adófizetők pénze.
A lap – az MTA büdzséje kapcsán tervezett változtatás miatti felháborodás nyomán – megnézte, milyen témában kutatnak, dolgoznak publikálnak a társadalomtudósok. A tudományos intézmény hivatalos publikációs jegyzékének (MTM) szemezgetése érdekes látleletet adott.
"Az intézmény és a hozzá tartozó kutatóintézetek azért is fontos látleletei az akadémiai munkának, mert azt gondolnánk, hogy itt a valós társadalompolitikai folyamatokat követő, a demográfiai krízis megoldására, vagy a gyermekvállalás elősegítésére javaslatot tevő munkák sorakoznak a polcokon, az itt dolgozók ezeken a területeken igen aktív publikációs munkát fejtenek ki" – magyarázza a Figyelő, hogy miért éppen ezt a szeletét vették górcső alá a tudományos világnak. Hozzáteszik: "Ehhez képest azonban leginkább a liberális világszemlélet narratívája alapján, a szexuális kisebbségek társadalmi helyzete, a gendertudomány és a befogadás foglalkoztatja a kutatókat."