Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ez van Obama fejében

888.hu

2015.11.26. 08:43

Nagyinterjút adott Obama GQ-nak: most is csak bölcselkedik ahelyett, hogy cselekedne.

A GQ nemrég exkluzív interjút készített Obamával. Olvasás közben az a benyomása az embernek, mintha egy nyugdíjas elnök tekintene vissza aktív éveire. Csak úgy röpködnek a nagyívű politikai bölcsességek. A nosztalgikus interjúban rögtön az elején el is durrantotta minden politikus kedvenc "nem kommunikáltunk elég jól" petárdáját. Szerinte az első két év alatt olyan fajta arrogancia került a rendszerbe, ami miatt nem foglalkoztak eleget a kommunikációval:

„azt gondoltuk, hogyha a megfelelő intézkedéseket meghozzuk, azt nem kell eladni, eladja önmagát.”

 

Mi kell ahhoz, hogy valakiből jó elnök lehessen?

Obama nem valószínű, hogy a legnagyszerűbb amerikai elnökként fog bevonulni a történelemkönyvekbe, de valamennyi politikai tapasztalat így is ragadt rá menet közben . Szerinte például higgadtságra és hideg fejre van szükség. Ahogy Obama leírja a kívánatos vérmérsékletet, azt a legnagyobb jóindulattal is halvérűnek lehet nevezni:

 „Megtanultam már a kampány alatt, hogy elég jó vérmérsékletem van. Nem szoktam nagyon feldobott lenni, de nagyon lehangolt se. Képes vagyok összpontosítani akkor is, ha rengeteg dolog történik körülöttem.”

És vajon hogy szokta tréningezni magát a szabad világ első embere erre a fajta összpontosításra? Honnan próbálja eltanulni, hogyan kell mindig az adott pillanatban jelen lenni? A Chicago Bulls régi meccseiből. Az NBA-rajongó elnök rosszabb napokon Michael Jordan játékából inspirációt.

„Egy dolgot megtanultam elnökként: nem fogsz mindig hibátlanul teljesíteni, de ki kell tudnod zárni a hibákat, és a következő problémára összpontosítani. Amikor edzőterembe megyek, közben régi NBA kosármeccseket szoktam nézni, ezeket a régi klasszikus meccseket. A Chicago Bulls meccsek mindig arra emlékeztetnek, hogy Michael Jordan időnként pocsékul játszott a rájátszásban. De ki tudta zárni a fejében, és a következő pillanatban már újra ottvolt. Rettenetesen játszott az első három negyedben, és hirtelen őrületesen jó a negyedikben. Vagy kihagy egy szabaddobást, viszont utána labdát tud szerezni és bedobja a meccset eldöntő kosarat. Ezt próbálom csinálni én is, nem Jordan szintjén, de én is erre törekszem elnökként, hogy jelen tudjak lenni a pillanatban, meghozzam a lehető legjobb döntést, miközben tudom, hogy egy része jó döntés lesz, de sokszor nem pont az fog történni, amit szeretnék.” 

Azt gondoltad, hogy az amerikai elnök bármit megtehet?

Elnökként a legnagyobb meglepetés akkor érte, amikor szembesült vele, hogy az elnöki pozíció önmagában semmire sem elég. A hatalom nem magában az intézményben van, hanem abban a folyamatban, amit szüntelen koalícióépítésnek nevez. Obama elég érzékletesen leírja, milyen kihívásokkal kell szembenéznie minden politikai vezetőknek.

„Amit nem láttam előre, és senki sem érthet meg teljesen, amíg nincs ebben a pozícióban, hogy mennyire decentralizált a hatalom ebben a rendszerben. Ott ülsz az elnöki székben, és mondjuk azt látod, hogy össze fog omlani a lakáspiac, a munkanélküliség pedig az egekben. Van elképzelésed, hogy mit kéne csinálni, de azzal szembesülsz: „Oké, de nem elég, hogy a saját pártomat meg kell győznöm, meg kell akadályoznom az ellenzéket, hogy blokkolják a munkát, ráadásul egy pert is a nyakamba akaszthatnak, itt vannak a különböző lobbicsoportok, és még egy a szövetségi ügynökség is, amelyik technikailag független, tehát utasítani se tudom őket. Itt van még a jegybank is, és csak reménykedhetek benne, hogy megfelelően fognak cselekedni. Egyébként pedig a globális gazdaság korában meg kell győznöm az európaiakat, az ázsiaiakat, a kínaiakat, tulajdonképpen meg kell győznöm MINDENKIT. Nem az a nagy munka, hogy beazonosítsa az ember a helyes intézkedéseket - folyamatosan építeni kell ezeket az állandóan változó koalíciókat, hogy valamit ténylegesen végre is lehessen hajtani.”

Az elnök emberi arca

A politikai bölcsességek mellett azok az olvasók is kapnak muníciót, akik a politikusok "emberi" arcára kíváncsiak. Az interjúból azt is megtudjuk, hogy az elnöki pár időnként randiestéket is tart - ilyenkor Michelle az első, csak Malianak és Sashának, a két kamasz lányuknak veszi fel a telefont. Persze aztán az anyós mellé felkerül a listára a biztonságpolitikai tanácsadója és kabinetfőnöke is.

Az is kiderül, hogy igaz a városi legenda: szabadidejében Obama a Fehérház alagsorában egy virtuális golfpályán vezeti le a feszültséget. A Trónok harcát is rendszeresen nézi, de a szereplők nevét képtelen megjegyezni. A hamarosan leköszönő elnöknek az Airforce One fog legjobban hiányozni, felesége viszont alig várja, hogy Obamából ex-elnök legyen. Valószínűleg Michelle nincs egyedül ezzel a gondolattal.

A világpolitika viharai láthatóan nem érnek el a Fehérházig, a szerdai nap legnagyobb izgalma a hagyományos Hálaadás napi "szertartás" volt: Obama minden évben ünnepélyes elnöki kegyelmet ad egy pulykának.

(GQ)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére