Ez mutatja Magyarország erejét
2017.09.21. 20:49
A kormányfő köszöntőjében felidézte: amikor miniszterelnökként először kellett összehívnia a Kossuth- és Széchenyi-díjakat odaítélő bizottságot, arra gondolt, hogy honnan vesznek majd elő minden évben újabb 14-15 jelöltet.
Aztán minden évben kiderült, hogy az aggodalom teljesen alaptalan, mert sosem fogynak el. És ez mutatja Magyarország valódi erejét"
— mondta.
Oláh György Nobel- és Széchenyi-nagydíjas kémikust idézte, aki szerint "a jövőbe kell fektetni, és a legjobb befektetés, amelyet egy ország tesz, az a fiatalok nevelése". A kormányfő úgy fogalmazott, hogy ezek a szavak egy testamentum súlyával nehezednek ránk. Hozzátette: sokat köszönhet a márciusban az Egyesült Államokban elhunyt tudósnak.
Elmondta, a kétezres évek végén meglátogatta Amerikában a kedden Budapesten eltemetett kémikust, és feltette neki a kérdést: minek köszönheti, hogy ilyen magasra jutott. Oláh György erre azt felelte: "kiváló ellenfeleim voltak".
Ebből látható — fűzte hozzá a miniszterelnök —, hogy "még a szinte megérthetetlen kémiai tudományok tudósa is tud olyan mondatot mondani, aminek egy politikus hasznát veheti".
Orbán Viktor szólt arról is, hogy a magyar nemzet évszázadokat töltött el más birodalmak "hátsóudvarában", és olyan jóslat árnyékában, amely azt jövendölte, hogy még a "nyelvünk és emlékünk is elvész", és "fel fogunk oldódni a körülöttünk élő népek tengerében". Amikor pedig a 20. század "ránk virradt, azzal szembesültünk, hogy ez a jóslat valóra is válhat". A miniszterelnök szavai szerint "az erőforrásaitól megfosztott és a nagyhatalmak játékszerévé tett, rokontalanul maradt népnek egyetlen lehetősége volt: az, ha bebizonyítja saját életrevalóságát".
Ezt pedig azzal a hozzáadott értékkel bizonyíthatja egy nemzet, amelyet nemzetközi szintű és elismertségű tudományos eredményeivel ér el. Büszkék vagyunk önökre, akik vállalták, hogy megvalósítják a küldetést, amelyet a herderi jóslat árnyékában még a 21. században is mindannyiunknak viselnie kell"
— jelentette ki a miniszterelnök.
(MTI)