Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Európa válságban van

Horváth József György

2016.02.26. 16:58

Németh Zsolt, Szent-Iványi István, Szél Bernadett és Ujhelyi István az Európai Unió jövõjérõl, a migránshelyzetrõl és a magyar népszavazásról vitatkozott ma a Liberálisok alapítványának rendezvényén. Egyetértés talán csak abban alakult ki a jelenlévõ politikusok között, hogy az unió válságban van. Most már arról is azonosan vélekednek, hogy a migránsválság komoly probléma. (Nem volt ez mindig így.)

Németh Zsolt úgy látja, az uniós csúcson született döntés éppen az  Európai Unió kettészakadásának megakadályozására született meg.  Az országgyűlés külügyi bizottságának elnöke szerint Nagy Britanniát bent kell tartani az unióban, mert kiválásuk esetén a kint dolgozó magyarok helyzete ellehetetlenülhet. A kint munkát vállaló százezer magyar munkavállaló érdekében született meg a döntés, a családi pótlék problematikája ugyanis az Angliában dolgozóknak csak töredékét, 223 családot érint. Ésszerű kompromisszum született. Azt sem szabad elfelejteni, hogy Európában ma a németek mellett a britek jelentik az unió gazdasági motorját. Németh Zsolt emlékeztetett arra, hogy a kohéziós politikának pl. lőttek, ha Anglia kiszáll. Arról nem beszélve, hogy a régiónk számára fontos szövetséges lehet Anglia. Mindezek miatt a britek népszavazásáig tartó időszak kritikus lesz.

Németh Zsolt sikerként értékelte, hogy végre valós döntések születtek az uniós csúcson, határoztak pl. a közös határ- és partiőrség felállításáról, nincs tehát már abban vita, hogy a külső határok védelme fontos, és annak hiánya az unió végét jelentené. A külügyi bizottság elnöke azt is világossá tette, hogy a várhatóan ősszel megrendezésre kerülő népszavazás a kötelező betelepítési kvótáról jogszerű. A közösségi jog ugyanis nem minősül nemzetközi jognak. A kérdés ugyanakkor az európai joggal összhangban van, hiszen része a szuverenitásunknak, hogy eldönthetjük kivel akarunk évtizedekig együtt élni.

Ujhelyi István szerint viszont hiába írta alá 28 állam- és kormányfő, súlyos hiba, hogy egy tagország meg tud zsarolni másik 27-et. A szocialista politikus szerint az a döntési mechanizmus, ami nem 28 tagországra lett kitalálva, az unió végét jelentheti. Ujhelyi úgy látja nem szétzilálni, erősebbé kell tenni az EU-t. A kötelező kvótát ő sem tartja ideális megoldásnak. Az arról szóló népszavazást azonban belpolitikai játszmának tartja.

Szél Bernadett szerint eddig tartottunk magunkat ahhoz az alapelvhez, hogy az Unió minden tagállama egyenlő. Ennek most lett vége. Az LMP társelnöke úgy látja a V4-ek számára látványos kudarc volt az EU-s csúcson meghozott kompromisszum. Európa saját európaiságát készül feladni és ehhez Magyarország asszisztál.

Szent-Iványi István osztja Németh Zsolt véleményét, szerinte is nagy szüksége van az uniónak Nagy Britanniára. Ha az uniós csúcson elért kompromisszum eredményeként a szigetország az unió tagja marad, nem kérdés, hogy megérte-e alkut kötni az angolokkal. A Liberálisok külpolitikai szakértője szerint két rossz közül a kisebb rosszat választották a visegrádi négyek. A migránsokkal kapcsolatban Szent-Iványi azt mondta, hogy ez a néhány millió menekült nem kellene, hogy ekkora válságot okozzon. Politikailag lett nagyon érzékeny és nehezen kezelhető kérdés, nem technikailag.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére