Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Elõválasztás: a baloldal utolsó esélye | 2. rész

Horváth József György

2016.02.14. 20:48

Kétrészes helyzetértékelésünk második fejezetében bemutatjuk, hogy lélektani szempontból miért kulcsfontosságú az elõválasztás a baloldali pártok számára.

Októberben még arról írtam, hogy a baloldali előválasztás nem lehet csodafegyver. A helyzet most sem változott, viszont a Republikon Intézet által összeállított javaslat lélektani szempontból megkerülhetetlen kérdés lett. Ezt sajnos pont a balliberális pártok nem hajlandóak belátni. Az előválasztás az utolsó esélyük arra, hogy végre összeszedjék magukat. Bár egy választási győzelemhez kevés, választóik szempontjából kulcsfontosságú. Október közepén, még csak az ötletről vitatkoztak, de úgy tűnik nem végzeték el a házi feladatukat, mert előrelépés nem történt a baloldali előválasztás kapcsán. Az ellenzéki pártok habognak, de megegyezni nem tudtak. A morál semmit sem változott, ezt tökéletesen felvázolja helyzetértékelésünk első része.

Furának tűnhet a dicséret, de a Republikon javaslata valóban kiváló. A baloldali előválasztás ötlete ugyanis katalizátor ötlet. A csütörtöki konferencia időzítését is nagyon eltalálták, hiszen Amerikában jelenleg is előválasztások folynak, ezért a téma kedvcsinálónak is kiváló volt. A háromfelvonásos konferenciát Dr. Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója egy frappáns szintetizáló előadással indította az amerikai előválasztások jelenlegi állásáról. Az előadás és a téma is izgalmas volt, láthatóan minden résztvevőnek megjött a kedve egy jó kis előválasztáshoz.

A második blokkban politológusok és politikai elemzők beszélgettek a baloldal esélyeiről, elemezték a balliberális ellenzék helyzetét, erre a blokkra voltak a legtöbben kíváncsiak, bár nagy vita nem volt az elemzők között. 

A harmadik, utolsó blokkban a politikusoké volt a főszerep. A jelenség lehangoló volt. Az érdeklődők fele lelépett, Kerék-Bárczy Szabolcs (DK), Molnár Zsolt (MSZP), Tordai Bence (PM) és Szent-Iványi István (Liberálisok) sem volt elég érdekes, hogy maradjanak.

A galériára kattintva megnézhetitek, hogy unatkozott a hallgatóság a felkészületlen baloldali politikusok közhelyein:

Bár nem csodafegyver, lássuk miért is van szükség az előválasztásra:

Szögezzük le: a baloldali pártok hozzáállásuk miatt meg sem érdemlik ezt az esélyt, az ellenzéki szavazók viszont annál inkább. Egységes ellenzéki szavazótábor jelenleg nem alakulhat ki Magyarországon előválasztások nélkül. Ma ez az egyetlen ésszerű alternatíva. Ez a stratégia mobilizálja a szavazókat, teszteli és legitimizálja a jelölteket, és kompromisszumokra kényszeríti, közben egységesíti a baloldali szavazótábort. Az előválasztások új, rátermett politikus generációkat is kitermelhetnek, növelheti azok hitelességét, és kemény küzdelmek során bizonyíthatják rátermettségüket.

Az ellenzéki szavazótáboron jelenleg reménytelenség uralkodik. Egy előválasztás vezért, vezéreket állíthatna a tábor élére, visszahozná a hitelességet, feljavítaná a baloldalon uralkodó pesszimizmust. A közös vezér és a közös üzenet visszahozná a lelkesedést a táborba, leküzdené a kilátástalanságot, ami a baloldali politikának is nagyon jót tenne. Egy választás megnyerésére ez persze még vajmi kevés, de a lélektani javulást már régóta megérdemlik az elveszett ellenzéki szavazók.

Ezt sajnos nem értik a balliberális pártok.

Tordai Bence, Molnár Zsolt, Kerék-Bárczy Szabolcs és Szent-Iványi István sem igazán érti a helyzetet. Lassan egy éve kézenfekvő a baloldali előválasztás megvalósítása, mégsem tesznek semmit, ezzel továbbra sem jelentenek hiteles alternatívát. Az a baj, hogy ők még mindig egy összefogásban gondolkoznak. Az előválasztás opcióját is álságosan túl akarják demokratizálni, holott ennek az a lényege, hogy minden baloldali párt saját jelölttel és saját vízióval álljon ki, és küzdjön meg egymással. Így a szavazók benyomások és kompetencia alapján el tudják dönteni, hogy ki az, aki a Fidesz legrátermettebb kihívója legyen 2018-ban. 

Ehelyett miről beszéltek? Arról, hogy szabályokon kell megegyezni, vissza kell szerezni az egymásba fektetett bizalmat, abba kell hagyni az egymás hitelességét romboló belharcokat. Sajnos nem végezték el a házi feladatot, most is csak az összefogásban gondolkodnak, legnagyobb víziójuk és állításuk most is az, hogy Magyarországon nincs demokrácia és vissza kell állítani a köztársaságot. Ez nem vízió és a kutyát sem érdekli, ugyanis demokrácia van, államformánk pedig továbbra is köztársaság. Persze ők ebben nem hisznek. Annyi a baj, hogy ezeket az állításokat a szavazóik nagy ívben leszarják.

Mikor a PM-es Tordai Bence rászólt az "öregekre", hogy nem arról van itt szó, hogy visszaszerezzék egymás bizalmát, hanem, hogy kiderüljön, hogy ki a legversenyképesebb, a többiek egyből lehurrogták. Ez is sok mindent elmond arról, hogy a baloldali pártok mennyire veszik komolyan egymást és a szavazóikat. Nem az összefogásban van a megváltás, nem képmutatóan egymás bizalmát kellene keresniük. Ha ezt nem látják be, akkor ügyük végleg elveszett.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére