Elképesztõ, mennyi pénz marad a családoknál jövõre
2017.06.13. 22:28
A kormány azt reméli, hogy az adócsökkentéssel tovább tudja erősíteni a gazdasági növekedést és tovább tudja növelni a jövedelmeket Magyarországon. A változtatások értelmében 260 milliárd forinttal marad több a családoknál, a gyermeket nevelő szülőknél, a vállalkozásoknál.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a jövő évi adótörvények parlamenti végszavazását követően elmondta, hogy jövőre tovább folytatódnak az adócsökkentések és 2018 a kisebb adóadminisztráció éve lesz – írja az MTI. A kormány az egészségesebb étkezési kultúrához is hozzá szeretne járulni, ezért 27 százalékról 5 százalékra csökkentik a hal áfa-kulcsát. A különböző sertésvágási melléktermékek és a belsőség áfája is csökken. Az internetszolgáltatások áfája 5 százalék lesz.
Varga Mihály elmondta, hogy a vendéglátási szolgáltatások áfakulcsa is csökken, például kisebb adót kell a vendéglátóknak az étkezőhelyi vendéglátásban előállított étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italok után fizetni.
A miniszter arról is szólt, hogy a lakásukat kiadók, bérbeadók rendkívüli adminisztráció-csökkentéssel, és jelentős pénzmegtakarítással számolhatnak. A két intézkedés majdnem hárommilliárd forintot hagy a lakáskiadóknál.
Varga Mihály elmondta: 2018-tól – a jelenlegi egy ingatlan helyett – már három lakás vagy üdülő esetében választható a legegyszerűbb és a legnagyobb megtakarítást biztosító adózási mód, az úgynevezett tételes átalányadó. A fizetendő adó szobánként évi 38 400 forint lesz, ezért senkinek sem éri meg eltitkolni a szálláshely-szolgáltatásból szerzett jövedelmét. Hozzátette: a hosszú távú ingatlanbérbeadók közül senkinek nem kell az ingatlan bérbeadásból származó 1 millió forintot meghaladó jövedelme után 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizetni. Így az ingatlan kiadásból származó jövedelem után csak a 15 százalékos szja-t kell megfizetnie az érintett személyeknek.
A miniszter szerint az egyszerűbb adminisztrációt segíti, hogy jövőre a vállalkozásoknak nem kell külön bejelentkezni az önkormányzatnál, elegendő lesz a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. Emellett a megfelelő felkészülési idő biztosítása érdekében csak 2018. július 1-jétől lesz kötelező a számlázó programok használatakor az online adatszolgáltatás – sorolta Varga Mihály a változásokat.