Egy évig megszabadulunk Gulyás Mártontól
2016.03.22. 21:10
Kedden reggel 9:00-tól hatalmas buli volt a Markó utca 25. szám alatt található Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Gulyás Márton NVI-nél történt táblabontó akcióját vizsgálták. Hétfőn már beszámoltunk róla, hogy Gulyásra akár két év szabadságvesztést is kiróhatott volna a bíróság a rongálásért. Ígéretünkhöz híven már 8:50-kor ott voltunk és tűkön ülve vártunk a "hős" érkezésére. Gulyás pár perc késéssel robogott be, az épület előtt kiosztott pár ölelést a haveroknak, majd átvágva magát a kíváncsiskodó tömegen belépett a a bíróság épületébe.
Az ülés pontban 9:15-kor kezdődött a szokásos formalitásokkal. Egy biccentés az ügyésztől, pár szó a védelemtől, mindenki ölbe tett kézzel várta, mikor szólhat végre Gulyás. Az érdeklődés és a szurkolótábor igencsak nagy volt, a terem csordulásig telve újságírókkal, aktivistákkal és közéleti személyiségekkel. A második sorban az emeszpés Nyakó István, kettővel mögötte pedig az ex-elempés kecskeméti fenegyerek, Vágó Gábor ült. 9 óra 30 perckor végre Gulyáshoz került a szó, aki olyan castrói védőbeszédet olvasott fel, hogy már csak annyi hiányzott a végéről, hogy "La Historia me absolverá". Megkönnyeztük, de tényleg.
Az provokátor "patrióta" szerint cselekedetei teljes mértékben eleget tettek a polgári engedetlenség gyakorlatának és a fogalmának, sőt szerinte magatartása példamutató volt, hiszen - ahogy fogalmazott- "az NVI méltatlanná vált a magyar állampolgárok képviseletére, a táblák leszerelésével állampolgári kötelességeit látta csak el."
A felemelő beszéd után a bíró kérdésekkel kezdte el bombázni Gulyást, aki kicsit megszeppenve válaszolgatott, majd a tanúk meghallgatása következett. Gulyás a terhére rótt bűncselekményt a tények vonatkozásában részben beismerte, de védőjével arra hivatkoztak, hogy a rongálás nem lépte túl a véleménynyilvánítás szabadságának az Alaptörvényben biztosított kereteit, valamint a cselekmény nem volt alkalmas félelem keltésére.
Az ülést vezető bíró szerint azonban az NVI tábláit megrongáló aktivista tette túlmutatott az Alaptörvényben foglalt véleménynyilvánítás szabadságán, és bár a tanúvallomások és videofelvételek alapján megállapítható, hogy a cselekmény félelmet nem keltett, de alkalmas volt arra, hogy megbotránkoztasson, ennek pedig "puszta lehetősége kimeríti a garázdaság vétségének törvényi tényállását". A bíró arra is kiért, hogy Gulyás kihívóan közösségellenes magatartást tanúsított, hiszen a rendőri intézkedésnek az őt megragadó rendőr szorításából kirántva ellenállt.
A védelem a vádlott felmentését indítványozta, amit a bíró elutasított. Enyhítő körülményként rótták fel Gulyás büntetlen előéletét, ám a büntetés kiszabását súlyosította, hogy Gulyás tettét előre kitervelve, a rendőri intézkedésnek ellenállva valósította meg.
A törvényszék hivatalos közleménye:
A tárgyalás után az emeszpé kopaszmászó hőse, Nyakó István úgy nyilatkozott, hogy
Gulyás Márton nem bűnöző és nem garázda, a Nemzeti Választási Iroda és a Nemzeti Választási Bizottság vezetői viszont földig rombolták a választási szervek tekintélyét."
Az ítélet nem jogerős, az ügyész súlyosításért, a vádlott és védője felmentésért fellebbezett.
Azt, hogy Gulyás Márton egy évig nem követhet el hasonló akciókat, vagy más súlyosabbnak számító (bűn)cselekményeket. Ha a rendőrség 2017. március 22-ig újabb garázdaságon, vagy rendbontáson kapja a provokátort, akkor újra bíróság elé kerül, ahol szigorúbb eljárás keretében, halmozottan róhatnak ki rá komolyabb, akár 2 év szabadságvesztéssel járó büntetést is. Addig kénytelen lesz csöndben, provokáció nélkül tűrni a dékás aktivisták ütéseit.