Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

6,1 százalékkal nőtt a GDP

888.hu

2021.11.16. 12:40

A harmadik negyedév 6,1 százalékos növekedése azt mutatja, hogy továbbra is dinamikus pályán maradt a gazdaság – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a közösségi oldalára felkerült keddi videóüzenetében, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatait kommentálva.

 

Az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal nőtt a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint.

Elemzők az egy évvel korábbihoz mérve 7,1 százalékos, az előző negyedévhez viszonyítva 1,1 százalékos növekedést vártak.

A nyers adatok szerint a 2019. harmadik negyedévinél 1,5 százalékkal volt nagyobb a GDP.

Az első 9 hónapban 7,1 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 6,8 százalékkal emelkedett a gazdaság teljesítménye a múlt év azonos időszakához viszonyítva, miután az első fél évben a nyers adat szerint 7,6 százalékkal, a kiigazított és kiegyensúlyozott mutató szerint 7,7 százalékkal nőtt.

A Covid-19-járvány miatt kialakult rendkívüli helyzet a gazdasági környezetben olyan gyors változásokat eredményezett, amelyek az adatminőségre, a becslési módszerek eredményességére és a szezonalitásra egyaránt hatással vannak, ezeken keresztül a szokásosnál jelentősebb mértékben befolyásolhatják a jövőbeli revíziók nagyságát”

– hívta fel a figyelmet gyorsjelentésében a KSH.

A jövőre kivetített dinamikára építő, az amerikai tájékoztatási gyakorlatban régóta közölt évesített index 2,7 százalékos növekedést jelez a harmadik negyedévben. A második negyedévben 8 százalék, tavaly a harmadik negyedévben 53,8 százalék volt az értéke.

Az évesített index azt mutatja meg, hogy mekkora lenne az éves változás, ha az aktuális negyedéves – az előző negyedévhez viszonyított – volumenváltozás négy negyedévig folytatódna. A számítás azt feltételezi, hogy az előző negyedévhez viszonyított változás négy negyedévig állandó marad. Az évesített index váratlan visszaesés hatására hamarabb csökken, és a kilábalás folyamatát jobban követi, mint az előző év azonos időszakához viszonyított, szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott volumenindex.

A KSH a harmadik negyedéves GDP-adatok második becslését december 1-jén, a negyedik negyedév első becslését 2022. február 15-én közli.

Varga Mihály a KSH legfrissebb adatai kapcsán felidézte:

A második negyedév 18 százalék körüli rekordnövekedésével a magyar gazdaság már meghaladta a járvány előtti teljesítményét.”

A harmadik negyedéves növekedés a második valaha mért legmagasabb érték, és a rendelkezésre álló adatok szerint meghaladja az uniós átlagot – jegyezte meg.

A gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest 0,7 százalékkal javult július–szeptemberben”

– mutatott rá.

Varga Mihály szerint mindez azt jelzi, hogy beérnek a támogató költségvetési politika eredményei, a kormányzati intézkedések érdemben segítik az újraindítást, tompítják a negatív külső hatásokat.

Idén éves szinten rekordmértékű, 6,8 százalékos növekedésre lehet számítani”

– zárta kommentárját Varga Mihály.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére