Csökkent a népességfogyás Magyarországon
2016.08.26. 10:08
A KSH jelentése szerint az első fél évben 43 594 gyermek jött a világra, ami 1,8 százalékos visszaesést jelent. A halálozások száma ugyanakkor 9,5 százalékkal csökkent, 62 978 volt január és június között. A természetes fogyás idén 19 384 volt, ez 5833-mal kevesebb az egy évvel korábbinál — emelték ki.
Februárban és márciusban többen, a másik négy hónapban kevesebben látták meg a napvilágot, mint tavaly. Április-júniusban átlagosan 5 százalékkal esett vissza a születések száma 2015-höz képest.
Ami a halálozásokat illeti, a májusi elenyésző emelkedést leszámítva az év többi hónapjában számottevően kevesebben vesztették életüket, mint egy évvel korábban. A legjelentősebb mérséklődés január-áprilisban történt, ekkor az elhunytak száma átlagosan 14 százalékkal csökkent.
Mivel a születések számának visszaesése kisebb mértékű volt, mint a halálozásoké, a természetes fogyás mérséklődött."
— hangsúlyozták.
Az idén januártól júniusig anyakönyvezett 21 921 frigy 19 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Különösen a február-áprilisi növekedés volt jelentős — fűzték hozzá.
Ezer lakosra 8,9 élveszületés és 12,9 halálozás jutott 2016-ban. Előbbi 0,2, utóbbi 1,4 ezrelékponttal alacsonyabb az előző évinél, ennek eredményeként a természetes fogyás mutatója 1,2 ezrelékponttal 4 ezrelékre csökkent.
Ezer élveszületésre 4,3 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,1 ezrelékpontos mérséklődést jelent a tavaly január-júniusi adatokhoz képest.
A születések száma régiónként különböző mértékben változott. Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön enyhén emelkedett, míg a többi régióban mérséklődött. A csökkenés a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon volt jelentős. Az elhunytak száma mindegyik régióban visszaesett, különösen a Dél-Dunántúlon, Észak-Magyarországon és a Dél-Alföldön.
A természetes fogyás üteme az összes régióban mérséklődött, a legnagyobb csökkenést az Észak-Alföldön regisztrálták. A házasságkötések száma mindegyik régióban emelkedett, kimagasló mértékben Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön.
(MTI, KSH)