Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ciprasz már hétfõ este leteszi az esküt

Bertha László

2015.09.21. 19:30

De vajon meddig tarthat a régi-új kormányfõ és a Sziriza öröme?

A vasárnap megtartott görög országgyűlési választásokon a vártnál nagyobb győzelmet aratott a radikális baloldali Sziriza. Alekszisz Ciprasz taktikája bevált, lemondása után újra megválasztották.

Ciprasz így reagált pártja győzelmét követően:

Köszönet ezért a nagyszerű győzelemért, ez egy egyértelmű győzelem…”

Majd folytatta…

A nép egyértelmű megbízatást adott nekünk arra, hogy folytassuk a harcot az országon belül és kívül.”

Pártja a választásokon 35,5 százalékot szerzett, míg a legnagyobb rivális, a jobbközép Új Demokrácia csak 28,1 százalékot. A választási részvétel kifejezetten alacsony volt, mindössze 56 százalék. A januári választásokhoz képest ez több mint 10 százalékos visszaesést jelent.

A választások előtt megtartott utolsó közvélemény-kutatások alapján ennél kiegyensúlyozottabb eredményt vártunk. Ugyanakkor, az előrejelzéseknek megfelelően, nem alakíthat egyedül kormányt a görög „válságspecialista”. Ezért is erős túlzás nagyszerű és egyértelmű győzelemről szónokolni.

Cipraszék azért megadták a módját az ünneplésnek:

 

A Sziriza ismét a nacionalista jobboldali törpepárttal, a Független Görögökkel (ANEL) alakít majd kormányt. Mindezt hétfő este hivatalosan is bejelentik. A Független Görögök egyébként a szavazatok 3,7 százalékát szerezték meg, így a két pártnak 155 mandátuma lesz a törvényhozásban – néggyel több, mint az egyszerű többséghez elegendő 151 fő.

A 300 fős görög parlament összetétele a következőképp fog kinézni:

A választásokat követően jóval csalódottabban nyilatkoztak az Új Demokrácia vezetői. A párt elnöke, Evangelosz Meimarakisz ugyanakkor gratulált Ciprasznak, majd elmondta, hogy konstruktív ellenzéki szerepre fognak törekedni az országgyűlésben. A jobbközép Új Demokrácia közel hasonló eredményt ért el, mint a januári választásokon. Mandátumait nézve egyetlen helyet veszített a korábbiakhoz képest.

De mi lesz ezután?

Ahogy említettük, a Ciprasz vezette Sziriza a hétfő esti órákban bejelenti, hogy a Független Görögökkel lép koalícióra. A kormányalakításra és az eskütételre is már ma este sor kerül. Ennek megfelelően nem várhatunk nagy változásokat a kormány személyi összetételében.

Ennél is fontosabb, hogy a dél-európai ország végre kilábal-e az évek óta tartó gazdasági válságból és kilátástalanságból. Ciprasz a radikális és pénzvilágellenes baloldali retorikájával hamar berobbant ugyan a görög választók szívébe, de a nemzetközi csatatéren rendre elbukta küzdelmeit – ez pedig csalódottsághoz vezetett. Ciprasz új esélyt kért - és kapott is a görögöktől, de korántsem sziklaszilárd ez a bizalom.

Számos probléma és "harc" vár még Cipraszra

A nemzetközi hitelezők számos reform végrehajtását várják el továbbra is a görög kormánytól, hiába a korábbi népszavazás. Ezek a görögök számára súlyos megszorítócsomagokat is tartalmaznak. Ilyen például az egységes 23 százalékos áfakulcs, a társasági adó megemelése, vagy a kikötők és repterek privatizálása. A Ciprasz-kabinetre vár az első hitelprogram felülvizsgálata és a harmadik mentőcsomag megtárgyalása is. A legérzékenyebb pontok egyike még a görög bankszektor átvizsgálása, mivel nagy prioritással bír a helyi bankok mielőbbi feltőkésítése.

Alekszisz Ciprasz már többször kivívta az Európai Unió és az IMF haragját, így kérdéses, hogy mennyire lesznek rugalmasak a felek a jövőt tekintve. A külföldi elemzők a korábbihoz képest egységesebb görög kormányra számítanak. Ezt részben azzal indokolják, hogy a Szirizából kiváló balszárny nem került be az országgyűlésbe. Másrészt a kulcsfontosságú reformok megszavazásakor számíthatnak majd a mérsékelt jobboldali ellenzék támogatására is.

Valóban csökkennek a kockázatok?

Vélhetően nem. Mindez azzal indokolható, hogy a választási részvételekből tökéletesen látszik, hogy a görögök belefáradtak már a politikai küzdelmekbe és a mindennapi gondokba. A görögök vasárnap 6 éven belül már az ötödik parlamenti választásokon vannak túl. Láthatóan nem hajlandóak, avagy nem képesek már több áldozatot hozni. Utóbbi megmutatkozik a görög pártrendszer polarizáltságában is, amely az évek folyamán egyre szélsőségesebbé vált. A Sziriza nem tudta végrehajtani választási ígéreteit, azonban jobb híján még mindig irántuk táplálja a bizalmat a legtöbb ember Görögországban. Politikai profiljuk miatt azonban vékony jégen táncolnak, így ismét hamar szembetalálkozhatnak a vágyak és a cselekvések.

Európa baloldali értelmisége sokáig nagy reménységgel tekintett a Szirizára, hiszen az első olyan radikális, újbaloldali párt volt, amely kormányra tudott kerülni.

Ennek tiszteletére hangozzék hát, aminek hangoznia kell... Az MSZP így gratulál Ciprasz újboli beiktatásának:

Ez a harc lesz a végső,
csak összefogni hát!
és nemzetközivé lesz
holnapra a világ!"

(bbc.com, wsj.com)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére