Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ciki: átláthatatlan pénzügyek a Transparencynél

2015.10.30. 13:42

A Transparency International büszke nemzetközi hírnevére. Lelkesen gyártja tanulmányait különböző országok és vállalatok korrupciós ügyeiről. A Transparency magát független civil szervezetként írja le, amely pártok, kormányok meg gazdasági érdekek fölött áll. A Transparency International értékei között olvashatjuk:

átláthatóság, számonkérhetőség, szakmaiság, függetlenség, együttműködés"

A Transparency International saját pénzügyei azonban egy kissé átláthatatlanok.

Legalábbis erről tanúskodik a mértékadó német gazdasági lap, a Handelsblatt csütörtökön megjelent írása.

A szervezetet még 1993-ban alapította a Világbank egykori igazgatója, Peter Eigen. A Transparency finanszírozására szigorú szabályok vonatkoznak. Szabályaiknak és elveiknek azonban jól láthatóan maguk sem tudnak teljes mértékben megfelelni.

A Transparency International 2012-ben Brazíliában rendezte meg a 15. Nemzetközi Korrupcióellenes konferenciáját, ahol megvitatták az országok és vállalatok ügyes-bajos dolgait, valamint állást foglaltak amellett, hogy mindent átláthatóvá és egyértelművé kell tenni a gazdasági életben.

A találkozót egyebek mellett a brazil és a német állam is támogatta közel 3 millió euróval. Könyvelésükből azonban nem derül ki, hogy ezt az összeget pontosan mire is költötték. A szerződésben egyébként nem szerepelnek a szponzori bevételek sem, azok egyéb bevételként vannak feltüntetve. A Transparency az eseménnyel a számítások szerint mintegy 219 ezer euró profitot termelt.

A Transparency elismeri, de...

A Transparency elismeri, hogy a konferencia finanszírozása nem volt átlátható, de azzal mentegetőznek, hogy ez annak köszönhető, hogy a szervezet központja Berlinben van, míg a rendezvény Brazíliában volt, a vádakat tehát visszautasítják.

A konferenciát egy brazil korrupcióellenes civil szervezeten keresztül hozta tető alá a Transparency. A brazil szervezetet 155 ezer euróval segítette a rendezvény kapcsán három bank és a Petrobas olajtársaság, ami egyébként a legkorruptabb vállalatok egyikének számít egész Dél-Amerikában.

Az ügy meglehetősen bonyolult, köszönhetően az átláthatatlanságnak. Az is kérdéses persze, hogy a brazil és a német állam egyáltalán miért támogat egy nyereséggel záró rendezvényt a saját adófizetői pénzéből. A német szövetségi kódex ráadásul nem is engedélyezi az ilyen események pénzügyi támogatását. De ez már legyen az ő bajuk.

A Transparency International bevételei egyébként az elmúlt évtizedben csaknem megnégyszereződtek; jelenleg mintegy 26,7 millió euróra, azaz több mint 8 milliárd forintra rúgnak.

Nem ez volt az első eset, hogy az átláthatóságot követelő szervezet hírnevén kisebb-nagyobb folt esett.

2015. januárjában látott napvilágot, hogy a Siemens 3 millió dollár támogatást nyújtott a Transparencynek. A multi ellen 2008-ban indult eljárás vesztegetés vádjával,, ennek következtében a TI-nek 1,6 milliárd dollárnyi büntetést kellett kifizetnie. A 3 millió dolláros támogatás mindössze 5 százalékát teszi ki a Transparency költségvetésének, így azóta sem tudni, hogy erre pontosan miért is volt szükség.

Az ügyben megkérdeztük a Transparency International Magyarországot is. Válaszukban elmondták, hogy a Transparency International decentralizált szervezetként működik, így a támogatók is országok szerint különböznek. Az TI Magyarország valamivel több mint 90 százalékos mértékben projektfinanszírozással működik, tehát tendereken nyerik el a donorok bizalmát. A botrány kapcsán nem kívánnak nyilatkozni, mert az szerintük nem érinti a magyar tagozatot.

A magyar tagozat éves pénzügyi jelentései, illetve támogatóinak listája elérhető a honlapon.

(HANDELSBLATT, CORRECTIV, CCP, TRANSPARENCY)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére