Budai: A Szeviép-ügy fölveti a bírósági korrupció gyanúját
2020.02.03. 20:15
A szegedi Szeviép-üggyel kapcsolatban a politikus aláhúzta, jelen állás szerint senki nem fog börtönbe vonulni a történtek miatt. Rámutatott, a történet a vicc kategóriájába tartozik. A másodfokú bíróság ugyanis – az elsőfokú bíróság elmarasztaló ítéletét lesöpörve – az összes vádlottat fölmentette.
Budai emlékeztetett rá, a Szeviép Zrt. volt az a cég, amely a szegedi önkormányzattól 34 milliárd forintos megrendelést kapott. A társaság lényegében a helyi MSZP kifizetőhelye volt.
Tény, hogy több mint ötszáz kisvállalkozó a mai napig nem kapta meg munkája ellenértékét. Ezek a kisvállalkozók azért fordultak a bírósághoz, mert bíztak az igazságszolgáltatás függetlenségében. Azonban az történt, hogy a másodfokú eljárás során az egyik bíró családi cége közel egymilliárd forintos megrendelést kapott a szegedi polgármestertől, Botka Lászlótól és a szegedi önkormányzattól. A másik bíró közel 100 négyzetméteres lakást kapott áron alul a város legjobb helyén, ugyancsak Botkától és a szegedi önkormányzattól. S ahelyett, hogy az érintettek bejelentették volna az összeférhetetlenségüket, lefolytatták az eljárást. Hab a tortán, hogy a Szeviép-ügyet kiszignáló szegedi bíró élettársa az egyik vádlott jogi képviselője a büntető eljárásban. Budai aláhúzta, ennyi véletlen nem létezik ma Magyarországon. Rámutatott, ez az ügy – nem általánosítva – felveti a bírósági korrupció gyanúját.
A politikus emlékeztetett rá, ezt az ügyet a Pesti Srácok oknyomozó riporterei hozták a felszínre. A dologban az a furcsa, hogy miután a sztori kiderült, a Czeglédi-ügyben ugyanez a bírói tanács hirtelen bejelenti az összeférhetetlenséget. Ugye, Czeglédi Csaba képviselte Botkát, a szegedi önkormányzatot. Ez esetben mire gondolhat az ember? Az egyik esetben elfogult vagyok, a másik esetben pedig lefolytatom az eljárást és fölmentem a szegedi önkormányzathoz és Botka Lászlóhoz ezer szállal kötődő Szeviép-vezéreket, akik öntötték a pénzt Botkáék zsebébe, meg a szociknak? – tette föl a kérdést a politikus.
Az ügyészség a másodfokú ítélet ellen felülvizsgálati kérelmet nyújtott be.
Ettől függetlenül, ez az ügy már megtörtént, ezt nem lehet meg nem történté tenni, ki kell vizsgálni és a helyére kell tenni. A bíróság függetlenségébe vetett állampolgári bizalmat pedig a bíróságnak kell visszaállítani, nem a kormánynak s nem a politikusoknak.
Itt nem arról van szó, amit Brüsszelben szívesen emlegetnek, hogy a kormány nekiront a jogállamiságnak. Itt ötszáz kisvállalkozó fut a pénze után, hasonlóan a Bajnai-féle Hajdú-Bét-ügyhöz, ahol vannak olyan károsultak, akik a mai napig nem kapták meg a pénzüket, egy részük öngyilkos lett. Itt is ezek az emberek ebből éltek, nekik a mindennapi megélhetéshez kellett a pénz. Ezek az emberek azért fordultak a bírósághoz, mert bíztak az igazságszolgáltatás függetlenségében, amit a liberális oldal, a baloldali jogvédők nap mint nap elmondanak.
A politikus végezetül leszögezte: a kormány nem a Szeviép-ügy bírósági ítéletét kritizálta, hanem azokat a körülményeket írta le, amelyek az ítélet megszületéséhez vezettek.