Brüsszel visszavezetné a határellenõrzéseket
2017.02.25. 14:58
Márciusban az EU elfogadhat egy olyan rendeletet, melyet 20 nap múlva már alkalmazni is kell.
Az unióban Magyarországnak van a leghosszabb schengeni szárazföldi határa: 1053 kilométer. Ezen több tízmillió ember, jármű közlekedik évről évre. Az új rendelkezés azt jelentené, hogy a legjobb szervezés mellett is nyolc másodperccel nőne a beléptetés időtartama minden egyes kifelé, illetve befelé haladó uniós polgárnál. Így nyáron a román vagy a horvát határon 8-10 órás várakozásra, tumultusra kell felkészülni, és valami hasonlóra kell számítani Ferihegyen is, hiszen a repülőterekre is érvényes lenne ez az uniós rendelkezés, melynek ráadásul még jelentős költségvonzatai is lehetnek – ismertette Tuzson Bence.
Miközben Magyarország mindent megtesz az unió határainak fizikai és jogi védelme érdekében, Brüsszel képtelen hatékony intézkedésekre az illegális migrációval szemben, máig nem tudta lezárni a bevándorlási útvonalakat. Különösen a tengeri határokon jöhetnek be Európába mindenféle papírok nélkül a migránsok – jegyezte meg a kormánypárti politikus.
Ez az új brüsszeli rendelkezés se az illegális bevándorlást, se a terrorizmust nem képes megakadályozni csak arra jó, hogy az uniós állampolgárokat vegzálja teljesen szükségtelenül. Továbbá a rendelet szuverenitási kérdéseket is felvet, hiszen az EU ismét elvonna egy jogkört a magyar államtól, amely ezután már nem dönthet önállóan arról, hogy ki léphet be az ország területére – szögezte le az államtitkár.
Orbán Viktor legutóbbi, péntek reggeli rádióinterjújában bírálta az EU által tervezett úgynevezett szisztematikus határellenőrzési rendszert, amely szerinte "agyrém", az EU-s állampolgárok "vegzálását" jelentené. Miközben az illegális migránsokat folyamatosan beengedik az EU-ba, aközben az útlevéllel rendelkező, törvénytisztelő uniós állampolgároktól teljes ellenőrzést követelnének. Elemi érdek, hogy Brüsszelt jobb belátásra bírják a kérdésben – fűzte hozzá a miniszterelnök pénteken.