Brüsszel veszélyezteti a jogállamiságot
2018.01.09. 22:58
Ha egy nagy jelentőségű jogi eljárás során megpróbálják a jogállamiság tartalmi követelményeit jogi és politikai érvelésekkel helyettesíteni, akkor a jogállamiság elve paradox módon nem erősödik, hanem kiüresedik"
– szögezte le Trócsányi László, a lengyelekkel szembeni uniós eljárásra utalva.
A lisszaboni szerződés alapértékként próbálja definiálni a jogállamiságot, "de tartalmilag nem határozza meg azt" – mondta Trócsányi. Szerinte a lengyel esetben a vitatott kérdés, azaz "az alkotmánybíróság és a hagyományos bíróságok szervezete nem uniós, hanem tagállami hatáskör".
Ha a bizottság, majd az Európai Unió Tanácsa ilyen irányú jogalkotásba kezdene, és mintegy bírói fórumként a nemzetállami hatáskörbe tartozó szabályozásokról döntene, az az érintett államok szuverenitása szemszögéből nézve rendkívül nyugtalanító volna"
– tette hozzá.
Trócsányi úgy vélekedett, az sem segíti az európai összetartást, hogy tagállamokat ültetnek a vádlottak padjára.
A tárcavezető szerint a Magyarországgal, Lengyelországgal és Csehországgal szembeni kötelezettségszegési eljárás ugyancsak sérti a jogállamiság elvét.
Trócsányi László nem érti, hogy ennek fényében a bizottság miért csak ezt a három államot kéri számon, egy, a testület által "önkényesen megszabott pontrendszer" alapján.
Ha valami nem felel meg a jogállamiság elvének, akkor az a bizottság önkényességen nyugvó kiválasztási rendszere"
– mutatott rá a miniszter.
Az igazságügyi miniszter úgy véli: az európai állampolgárok többsége azon a nézőponton van, hogy a "nemzeti parlamentek és kormányok kezeit annyira kötik a külső körülmények", ami már akadályozza őket a szabad cselekvésben.