Brüsszel a terrorizmus melegágya?
2015.11.16. 09:08
A párizsi merénylet azonosított elkövetői közül legalább ketten Belgiumban élő francia állampolgárok voltak. Az egyikük Ibrahim Abdelszlam, egy testére szerelt robbanószerkezettel felrobbantotta magát. A másik Szalah Abdelszlam, ellene nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki. A harmadik testvér, Mohamed szintén gyanusított, őt Brüsszel Molenbeek negyedében vették őrizetbe.
Pieter van Ostayen belga szakértő október havi összegzése szerint összesen 516-ra tehető azoknak a belga állampolgároknak a száma, akik aktív szerepet vállaltak/vállalnak Szíriában vagy Irakban. Belgium 640 ezer fős muszlim lakosságából 1260 főre egy dzsihadista jut. Mit jelent ez? Hogy jelenleg az európai nemzetek közül a belgáktól kerül ki a legtöbb dzsihadista lakosságarányt tekintve.
Belgium megosztottsága és kormányzóképtelensége biztosan nem segítette a másod-harmad-generációs bevándorlók integrációját. 2010 és 2011 között 541 napig kormány nélkül működött az ország. A brüsszeli rendvédelmi erők elosztása sem a hatékonyságot szolgálja: az 1,3 milliós Brüsszelt 6 rendőrségi zónára, azon belül pedig 19 kerületre osztva működik. Egy ilyen rendszerben még nehezebb a biztonsági információk megosztása és egyeztetése.
- 2014. május 24. támadás a brüsszeli zsidó múzeumnál. A Szíriából hazatért dzsihadista elkövető 4 embert ölt meg a merénylet során.
- 2015. január 13. a Charlie Hebdo elleni merénylet során használt fegyvereket visszakövetik Brüsszelig: egy belga fegyverkereskedőtől vásárolták a brüsszeli pályaudvaron
- 2015. január 14. a belga rendőrség házkutatásai során letartóztatnak egy csoportot, akik belga területen terveztek támadást. A gyanúsítottak ismert dzsihadisták, akik Szíriából tértek vissza Belgiumba.
- 2015. augusztus 23. az Amszterdam-Párizs vonaton Kalasnyikovval lövöldözött egy marokkói férfi. A fegyvert és a lőszereket állítása szerint a brüsszeli pályaudvar közelében találta egy bőröndben. A vonatra a brüsszeli állomáson szállt fel, nem sokkal azután nyitott tüzet az utasokra.
- 2015. november 13. A 133 ember életét követelő párizsi merénylet gyanúsítottjai közül legalább hárman Brüsszelben éltek.
A jelek arra utalnak, hogy Brüsszel nemcsak az európai bürokrácia, hanem a radikális iszlám központja is.