Bejött a kormány számítása a kisvállalkozásokkal
2017.05.05. 06:58
A Magyar Időknek nyilatkozva a NAV elnöke elmondta, hogy jövőre újabb könnyítés várható.
Óriási érdeklődés övezi a kisebb hazai gazdasági szereplőknek szánt adótípusokat. A legtöbben a kisadózó vállalkozások tételes adójában, vagyis a katában látták meg a lehetőséget.
Az utóbbi hónapokban nagyjából harmincezer vállalkozás lett katás, a kisadózók létszáma ezzel megközelítette a 210 ezret”
– mondta a Tállai András.
A nemzetgazdasági tárca miniszterhelyettese arra emlékeztetett, hogy az Országgyűlés 2016 végén határozott úgy, hogy az addigi összeg duplájára emeli a kata bevételi értékhatárát, így idén már azok a vállalkozások is választhatják ezt a módszert, amelyek havonta egymillió forint bevételre tesznek szert.
Az adónem népszerűségét Tállai András a következőkkel magyarázta: katásoknak – főszabály szerint – havonta ötvenezer forintot kell befizetniük az államkasszába, az összeg lerovásával az érintettek megszabadulnak a társasági és a személyi jövedelemadótól ugyanúgy, mint a járulékoktól és a szociális hozzájárulási adótól. A szabályrendszer nem ró különösebb adminisztrációs terhet az érintettekre, a lehetőséget igénybe vevő egyéni vállalkozók, egyéni cégek, valamint a csak magánszemély taggal működő betéti és közkereseti társaságok, tehát könnyen és nem túl nagy anyagi ráfordítással letudhatják adókötelezettségüket.
A miniszterhelyettes hozzáfűzte, hogy a kata szabályrendszere eddig is igen népszerű volt. Pontosan mutatja ezt, hogy már egy éve is nagyjából 140 ezren katáztak, és mivel a csatlakozásra egész évben adott a lehetőség, az érintettek létszáma hónapról hónapra emelkedett, általában három-négyezerrel. Így a múlt év végére 175 ezresre duzzadt a kata szerint adózók tábora. A bevételi határ emelésével kialakult belépési lázban hozzájuk csatlakozhat az említett több mint harmincezer vállalkozás.
Ezt mutatja az is, hogy ma több mint 14 ezer vállalkozás használja ezt az adómódszert. Korábban nagyjából hétezer gazdasági szereplő kivázott, vagyis néhány hónap alatt megduplázódott a létszám. Az emelkedés ezúttal is a szabályok módosítására vezethető vissza. A legfontosabb változás, hogy a – például kft.-knek, zártkörűen működő részvénytársaságoknak és betéti társaságoknak szánt – kiva kulcsa a korábbi 16-ról januárban 14 százalékra csökkent, egyúttal egyszerűbb lett az adóalap kiszámításának módja, vagyis mérséklődött az adminisztrációs teher. A könnyítés folyamata ráadásul nem áll meg, a jövő évi szabályok értelmében a kiva kulcsa 2018. január elsején újabb egy százalékponttal 13 százalékra csökken.
A miniszterhelyettes végezetül rámutatott, hogy az újdonsült csatlakozókkal együtt bőven kétszázezer fölé kúszott a két vállalkozói adótípust – a katát és a kivát – választók létszáma.
Ez egyben azt is jelenti, hogy nagyjából minden negyedik hazai gazdasági szereplő a két egyszerűsített adóforma valamelyike szerint teljesítheti befizetési kötelezettségét.