Bedros J. Róbert: A nyájimmunitás nélkül nem tudjuk legyőzni ezt a vírust
2021.02.05. 09:30
Bedros J. Róbert, a Szent Imre Kórház főigazgatója az Origónak adott interjújában elmondta, hogy csökken azon fertőzötteknek a száma, akik kórházba kerülnek, valamint egyre nagyobb a gyógyultak száma, így a kórházi osztályok terheltsége is mérséklődik. Elmondta, hogy a betegellátással párhuzamosan zajló tesztelések és az oltások jelentősen leterhelik a dolgozókat.
– tette hozzá.
Elmondta, hogy egyelőre nem tapasztalják a mutáns vírusok megjelenését az országban, ami számukra elsősorban a fertőzésszám emelkedésében nyilvánulna meg. Ismertette, hogy 33-35 százalékkal csökkent az ellátásra szoruló gyanús és pozitív esetek száma decemberhez képest. Elmondta, hogy leginkább az idősebb korosztály van veszélyben, mert a betegek 40–48 százaléka ebbe a korosztályba tartozik.
Elárulta, hogy a tavalyi tavaszi hullám óta sokkal több információ áll rendelkezésünkre, és a gyógyszeres terápiára vonatkozó iránymutatások is bővültek.
Minden feltétel adott, lélegeztetőgépek, maszkok, a szükséges eszközök, a Covid-ellátásra szolgáló remdesivir és favipiravir hatóanyagú antivirális gyógyszerek is a rendelkezésünkre állnak”
– mondta, majd hozzátette, hogy ők is használni fogják a bamlanivimabot, amint szélesebb körben elérhetővé válik.
A főigazgató hozzátette, hogy minden gyógyszer, amelyet az Európai Gyógyszerügynökség és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet jóváhagy, egyértelműen biztonságos.
Hangsúlyozta, hogy
ha valaki az oltás után elkapja a vírust, akkor minden esélye megvan arra, hogy vagy tünetmentesen vészeli át a fertőzést, vagy enyhe lesz a betegsége, és nagy esély van ara, hogy nem adja tovább.”
Hozzátette, hogy a vakcina véd a súlyos, akár végzetes kimenetelű megbetegedéstől, éppen ezért mindenkit a regisztrációra és az oltás beadatására biztat.
Úgy látja, kulcsfontosságú, hogy minél többen kérjék a vakcinát, mert „a nyájimmunitás elérése nélkül nem tudjuk legyőzni ezt a vírust”. Elmondta, hogy ha szükséges, akkor képesek megszervezni 1-1,2 milliót ember két-három nap alatt történő beoltását.
A korlátozások feloldása szerinte járványügyi szempontból még „túl korai” lenne, a helyzetet február végén fogja a kormány újra megvizsgálni.
Hónapokon keresztül valamennyien áldozatokat hoztunk a járvány megfékezése érdekében, és számos nemzetközi példa mutatja, hogy alig néhány hét leforgása alatt is súlyos következményei lehetnek a korai enyhítésnek”
– mondta.
(Kép: Origo)