Bakondi: tovább javul a magyar határvédelem
2016.07.05. 19:28
Bakondi György a Szegedi Rendészeti Szakközépiskolában tartott sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a magyar-szerb és a magyar-horvát határon kedden bevezetett új határőrizeti rendszer célja az, hogy ne tartózkodjanak jogellenesen migránsok az ország területén, ugyanakkor aki akarja, benyújthassa a menedékkérelmét.
Az éjfélkor életbe lépett intézkedések lényege, hogy a határtól számított nyolc kilométeres sávban elfogott migránsokat, ha nem követtek el bűncselekményt, a rendőrség figyelmezteti, visszaszállítja a kerítéshez. Ott a kapukon keresztül útbaigazítják a legközelebbi tranzitzóna felé, ahol benyújthatják kérelmüket. Akik esetében bizonyítható, hogy átlépték vagy megrongálták a határzárat, illetve embercsempészettel gyanúsíthatók, továbbra is büntetőeljárás indul.
Az új, a korábbinál még hatékonyabb határőrizeti rendszer javítja a közrendet, közbiztonságot és összhangban van a magyar kormány törekvéseivel, melyek célja a külső határok védelme és annak megakadályozása, hogy emberek százezrei lépjenek be úgy az unió területére, hogy "nem tudunk semmit" az identitásukról, a céljaikról, és a további terveikről – hangsúlyozta Bakondi György.
Papp Károly országos rendőrfőkapitány beszámolt arról, hogy hétfő éjféltől kedd délig 826-an kíséreltek meg illegális határátlépést, 675 esetben ezt a járőröző rendőrök és katonák megakadályozták, 151 határsértőt pedig elfogtak és visszakísértek. Valamennyien együttműködő magatartást tanúsítottak.
Az elmúlt napokban a határ őrizetére újabb rendőri erőket vezényeltek a térségbe, a létszám meghaladja a 6 ezer főt. Az egyenruhások a határ mentén bűnügyi és közrendvédelmi feladatokat is ellátnak. A határ "többvonalas" ellenőrzésében a rendőrök segítségére vannak a Csongrád és a Bács-Kiskun megyei polgárőrök is.
A rendőr altábornagy elmondta, hogy február óta folyamatosan növekszik a migrációs nyomás a déli határon. Januárban napi átlagban 16 fő volt az elfogott határsértők száma, februárban már 79, az elmúlt hónapban pedig 120 fő. Korábban a Magyarországra érkező migránsok jellemzően Görögországban léptek az unió területére, az elmúlt hónapokban egyre többen Bulgária irányából jöttek.
A rendőrség szorosan együttműködik a szomszédos országokkal az embercsempészet elleni hatékony fellépés érdekében. Idén eddig 163 embercsempész ellen indult eljárás - közölte a főkapitány.
A határőrizet megerősítése érdekében 50 százalékkal növelik a honvédség létszámát a határ mentén, és csaknem harmadával bővítik az ehhez igénybe vett technikai eszközök számát.
A Magyar Helsinki Bizottság elítéli a migrációval kapcsolatban kedden életbe lépett jogszabályváltozásokat. Álláspontja szerint azok még inkább ellenőrizhetetlenné teszik a rendőrök menedékkérőkkel szembeni viselkedését.
A Magyar Helsinki Bizottság véleménye szerint a menedékjogról és az államhatárról szóló törvények kedden hatályba lépő módosítása lehetővé teszi, hogy a rendőrség a szerb-magyar határtól nyolc kilométeren belül - tehát már bőven magyar területen - az elfogott menedékkérőket visszakényszerítse a határkerítés mögé, megtagadva azt, hogy menedékkérelmüket benyújtsák.
A Fidesz erre reagálva kifejtette, hogy az, aki legálisan akar belépni Magyarországra és menedékkérelmet kíván benyújtani, az megteheti a határ menti tranzitzónában, ahová a hatóságok mostantól visszaviszik az elfogott illegális bevándorlókat.
A mélységi határőrizet bevezetésével a hatóságok azokat a Magyarországon jogellenesen tartózkodó bevándorlókat viszik vissza a határra, akik azt illegálisan lépték át és a tranzitzónában nem adtak be menedékkérelmet.
A Soros György által pénzelt Magyar Helsinki Bizottság és társai korábban is állást foglaltak a bevándorláspárti politika mellett"
– áll a Fidesz közleményében.
(MTI)