"Az ukrán médiának fel kellene hagynia magyarellenes kampányával"
2017.10.03. 15:58
A hétfői ukrán belügyminiszteri bejelentésre reagálva, amely szerint Kárpátalján a vereckei honfoglalási emlékmű felrobbantására készülő bűnözőket fogtak el, Brenzovics László telefonon elmondta, hogy a nagy nehézségek árán megépített honfoglalási emlékművet kezdettől fogva számos támadás érte, többször festékkel öntötték le, felgyújtották. A mostani eset is ebbe a körbe tartozik, és legfeljebb annak lehet örülni, hogy a hatóságok ezúttal idejében kézre kerítették a provokáció elkövetésére készülő bűnözőket – tette hozzá.
A KMKSZ elnöke kifejtette: a kárpátaljai magyarság elleni provokációk hátterében egyaránt lehetnek olyan ukrajnai politikai erők vagy külföldi államok, amelyeknek érdekében áll az ukrán-magyar kapcsolatok megrontása, vagy aláásása. Azonban az is nyilvánvaló – emlékeztetett –, hogy az utóbbi egy évben az ukrán médiában magyarellenes kampány folyik.
Mindenekelőtt ezzel kellene felhagyni, hogy megszűnjenek a kárpátaljai magyarság elleni provokációk"
– mutatott rá Brenzovics László.
Mindeközben levélben fordult kedden a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség tizenhárom európai és nemzetközi szervezethez, köztük az Európa Tanácshoz, az Európai Parlamenthez és az ENSZ Emberi Jogi Tanácsához az ukrán oktatási törvény ügyében, kérve a támogatásukat a kárpátaljai magyarok anyanyelvű oktatáshoz fűződő jogainak visszaállításához.
Az MTI-hez is eljuttatott levélben a KMKSZ aggodalmának ad hangot amiatt, hogy a napokban hatályba lépett oktatási törvény veszélybe sodorta Ukrajna nyelvi sokszínűségét. Emlékeztetve arra, hogy a jogszabály több támogatásra érdemes irányelvet is tartalmaz, a magyar szervezet rendkívül aggályosnak nevezi a törvény 7. cikkét, amely ellehetetleníti az ukrajnai nemzetiségek anyanyelvű oktatási rendszerét azáltal, hogy csak az óvodában és az önkormányzati fenntartású iskolák alsó tagozatának (1-4. osztály) külön csoportjaiban engedélyezi – az ukrán mellett – a nemzetiségek nyelvén történő oktatást.
Levelében a KMKSZ arra kéri a szóban forgó szervezetek vezetőit, hogy járjanak közbe Kijevnél Ukrajna nyelvi sokszínűségének megőrzése érdekében, és szorgalmazzák a Legfelsőbb Tanácsnál az oktatási törvény 7. cikkének felülvizsgálatát a kárpátaljai magyarok anyanyelvű oktatásra vonatkozó jogainak visszaállítása érdekében. A magyar szervezet egyúttal rámutat, hogy Ukrajna 1990-es függetlenné válása óta nem sikerült megoldani az államnyelv megfelelő szintű oktatását az ország nemzetiségi iskoláiban. A kérdést elsősorban ennek a problémának az orvoslásával kellene megoldani – javasolta levelében a KMKSZ.