Az EU állampolgárai egyöntetûen erõs határvédelmet szeretnének
2017.06.29. 16:28
A Figyelő csütörtöki számában közzétett felmérés szerint a Századvég Alapítvány Project 28 által készített kutatás kettősséget mutat.
Az EU gazdaságilag legerősebb tagállamában, Németországban például nagy többségben vannak azok, akik úgy vélik: nagyon rossz vagy rossz irányba megy az ország. A jövőre vonatkozó kilátások sem túl rózsásak. Az uniós polgárok több mint fele szerint a következő generációk rosszabbul élnek majd, mint a jelenlegiek, csupán 15 százalék vár javulást.”
– írja a Figyelő a Századvég Alapítvány Project 28 kutatása alapján, melyről többek között a konzervatív brit magazin, a The Spectator is beszámolt.
A kutatás szerint Brüsszel késve reagált a 2008-as pénzügyi válságra, az Európai Központi Bank későn kezdte el a monetáris élénkítést, az EU nem ismerte fel időben, hogy a "megszorításokra épülő német recept kettészakítja majd a közösséget". Így nemcsak észak és dél között jött létre törésvonal, de a tagországokon belül is megnőttek a jövedelmi különbségek - állapította meg a Századvég, amelynek felmérésének eredménye szerint az uniós polgárok több mint fele nagyon súlyosnak, 88 százalék problémásnak gondolja ezt a megosztottságot.
Kiderült az is, hogy a pénzügyi krízis következményei pesszimistává tették a tagállamokat. A megkérdezettek mindössze 24 százaléka számít kedvezőbb gazdasági környezetre, fele pedig kifejezetten gyengének ítéli meg a gazdasági helyzet javítására tett erőfeszítéseket.
Teljesen egyértelmű, hogy az uniós lépéseket sokan elégtelennek ítélik meg - fogalmaztak.
A Századvég szerint a gazdasági és a migrációs krízissel kapcsolatos elégedetlenség megnövelte azok táborát, akik kevesebb hatalmat adnának a tagországok felett Brüsszelnek.
A szorosabb integrációban mindössze 36 százalék látja a megoldást. A megkérdezettek fele azt vallja: "ha az EU nem tudja megoldani, majd megoldjuk mi", azaz szélesebb teret adnának a tagállami politikának az uniós rovására - olvasható a cikkben.