Az elmúlt két napban több százan megrohamozták a határt
2017.01.29. 14:58
Azt mondta, a bevándorlás tömeges, tartós, illegális, szervezett, ráadásul nem egyszer erőszakos, továbbá óriási az utánpótlási bázisa Ázsiában és Afrikában. A belbiztonsági főtanácsadó szerint az EU egyes tagállamainak hibás, célszerűtlen, esetleg késedelmes reakciója romló belbiztonsági helyzetet eredményezett Európa-szerte, és egészségügyi, szociális, politikai, gazdasági következményekkel is járt:
az unió még a saját szabályait sem tartotta be, így például a schengeni egyezményt."
Kiemelte, hogy az elmúlt egy-másfél évben egyre több hatáskört csoportosítottak át az EU központjának javára, és kritikusan léptek fel azon tagállamokkal szemben, amelyek másként ítélték meg a migrációs válságot. A magyar álláspontot ugyanakkor megerősítette a napokban a német belügyminiszter, kimondva: az unió határain kívüli hotspotokat kell létrehozni, hogy csak azok jöhessenek a kontinensre, akik valóban politikai menedékjogra jogosultak. Bakondi György hozzáfűzte, minden tagállam védekezni kezdett, egyebek mellett a rendőrség és a titkosszolgálat megerősítésével.
A külső határok stabil védelme és a schengeni szabályok visszaállítása szükséges – szögezte le a belbiztonsági főtanácsadó. Megjegyezte: a főbb útvonalakat le kell zárni és külső hotspotokat kell létrehozni. Megemlítette a repatriálás fontosságát is, azok kitoloncolására, akik jogellenesen tartózkodnak Európában, akár egységes szabályozást javasolnak.
A kvóta kérdését le kell venni az EU napirendjéről, mert "szívóhatással" bír, újabb embereket ösztönöz útnak indulásra. Végül, a kormány indokoltnak látja az idegenrendészeti őrizet bevezetését, hogy csak azok mozoghassanak szabadon, akik megfelelő ellenőrzés után, jogszerűen tartózkodnak az unióban – sorolta Bakondi György.
- Jelenleg Magyarországon 804-en laknak menekültszállásokon;
- idén eddig 2693-an kíséreltek meg illegális belépést;
- 1399 migránst megakadályoztak ebben;
- 1294-et pedig visszakísértek a tranzitzónához.
- Szerbiában az Egyesült Nemzetek Szervezetének számításai szerint 7300 migráns tartózkodik;
- közülük 6200-an befogadóközpontokban;
- a többiek Belgrádban vagy a Vajdaságban szükségszállásokon.
- A görög szigeteken pedig 63-65 ezer migráns tartózkodik, komolyak a feszültségek.