Az ellenzéki pártok még mindig április 8-a hatása alatt állnak
2018.05.04. 15:30
A szakértő kifejtette, a Jobbik politikusai komolyan elhitték, hogy kaphatnak a választóktól akkora felhatalmazást, amivel egyfajta egységfrontot kovácsolhatnak az ellenzék egy részéből.
Ezzel szemben a Jobbik rosszabbul szerepelt az áprilisi választáson, mint négy évvel ezelőtt, ami arra késztette Vona Gábort, hogy minden tisztségéről lemondjon. Tisztán látszik, hogy a párttagok azt a vezetőséget teszik felelőssé, amely kitalálta a néppártosodási irányvonalát"
– mondta a kutatási igazgató.
A műsorba meghívták még Kiszelly Zoltán politológust is, aki erre úgy reagált: a Jobbik nem érte el a reális célját, amely az lett volna, hogy a Fidesz váltópártja legyen.
A Jobbik nagy célkitűzése az volt, hogy le tudja győzni az MSZP-t, illetve a párt által vezetett összefogást"
– mondta Törcsi Péter, aki úgy látja, hogy ebben a helyzetben valamiféle ernyőszervezetre lenne szükség, egy egységes ellenzéki pártra, amely már az európai parlamenti és az itthoni önkormányzati választáson is egyedül állhat szemben a kormánypártokkal.
Kiszelly úgy fogalmazott, az ellenzék legnagyobb problémája, hogy mind a két módszerük – 2014-ben a teljes összefogás, 2018-ban pedig a koordinált együttműködés – kudarcot vallott.
Az ellenzéki pártok folyamatosan versenyeznek egymással, úgy, mint az utcán tüntető emberek a parlamentben politizáló pártokkal"
– fogalmazott a szakértő, majd kifejtette, a DK és az MSZP továbbra is egymással versenyez a szavazatokért, míg a Jobbik lehet, hogy tovább veszít népszerűségéből.
Azzal kapcsolatban, hogy az utcával versenyeznek az ellenzéki pártok, azt mondta, nagy hiányosságaik vannak a tüntetéseknek, hiszen sem jól körülhatárolható politikai céljuk, sem vezetőjük nincs, ezért ezek a tüntetések gyorsan elhalhatnak.
Gyurcsány Ferenc akar Orbán Viktor legkérlelhetetlenebb kihívója lenni, méghozzá úgy, hogy a bukott politikusokkal szembeni hangulatot próbálja a maga javára fordítani, amely egyfajta kapaszkodót nyújt a tömegeknek"
– vélekedett Kiszelly Zoltán.
Az LMP-s Hadházy Ákosról azt mondta, lemondott a társelnöki pozícióról, kérdés, hogy lemond-e a mandátumáról is. A politikus az LMP-t egy szövetségi politizálás irányába vitte volna el, amit egyesek nem támogattak, és ezért Hadházy politikája kisebbségben maradt.
Kiszelly úgy vélekedett, az LMP-nek is el kellene döntenie, hogy milyen irányban politizáljon a továbbiakban.