Alapjogokért Központ: Az EB nem veszi figyelembe az uniós polgárok álláspontját
2021.05.11. 20:35
Kovács István kifejtette, arra a kérdésre keresték a választ, hogy vajon az Európai Bizottság az európai állampolgárok érdekei és percepciója alapján végzi-e a tevékenységét, vagy valami egészen más alapján.
Az Alapjogokért Központ módszertana egyszerű volt. Figyelmen kívül hagyták a Magyarországon vagy más tagállamban készült közvélemény-kutatásokat, és az Eurobarometer azon felméréseit vették alapul, amelyek azokra a kérdésekre keresik a választ, hogy melyek azok a témák, amelyeket az EU-s állampolgárok a legfontosabbnak ítéltek meg.
Kovács István kiemelte:
Az elmúlt két évet vizsgálva az Európai Bizottság egyáltalán nem azokkal a témákkal foglalkozott, amelyekkel az Európai Unió állampolgárai szerint foglalkoznia kellett volna. Helyette saját politikai prioritásai mentén politizált.”
2019-ben a legfontosabb probléma az állampolgárok szemében a migráció és az ehhez kapcsolódó különféle fenyegetések voltak, legyen szó akár a terrorizmusról, akár a közbiztonságról.
Jött a koronavírus-járvány, és elérte Európát is, felerősödött a fókusz a vírusnak a közvetlen egészségügyi hatásaira, az attól való félelemre, illetve a gazdasági válságnak a kezelésére”
– mondta az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója.
Hozzátette: „Azt látjuk, hogy azok az ideológiai, politikai, szimbolikus témák, amelyeket az Európai Bizottság a zászlójára tűzött, legyen szó akár jogállamiságról, zöldpolitikáról vagy genderről, nem jelennek meg az állampolgárok legfontosabbnak ítélt témái között.”
Az állampolgárok egyáltalán nem gondolják azt, hogy Magyarországon különösebb baj lenne a demokráciával. Viszont vannak olyan országok, ahol az állampolgárok túlnyomó része úgy gondolja, hogy baj van a jogállamisággal és a demokráciával, csakhogy ezek az országok soha nem szerepelnek az Európai Bizottság jogállamiságról szóló különböző dokumentumaiban – hívta fel a figyelmet.
A magyar lakosság több mint fele gondolja úgy, hogy érdemi beleszólása van a dolgokba”
– emelte ki.
Az Európai Bizottság nem az európaiak akarata szerint végzi tevékenységét, hanem olyan politikai motivációk mentén, amelyek idegenek a testület eredeti és a szerződésekben lefektetett szerepétől, valamint az emberek akaratától is.
Kovács Attila, az Alapjogokért Központ EU-s kutatócsoportjának projektvezetője hozzátette: az elemzés másik forrását az Európai Bizottság éves jogalkotási és cselekvési terve adja, amely megmutatja, hogy az egyes években a bizottság milyen témákkal, milyen jogszabályjavaslatokkal kíván foglalkozni.
Nagyon fontos és nagyon érdekes megállapítása az elemzésnek, hogy míg 2019-ben az EU-s állampolgárok döntő része egyetértett a bizottság két fő célkitűzésével, a zöldítéssel és a digitalizációval, addig egy év leforgása alatt, a koronavírus-válságnak köszönhetően, az is látszik, hogy az európai polgárok elfordultak ettől a két célkitűzéstől – emelte ki.
Hozzátette:
Az Európai Bizottság által előterjesztett jogszabályokban, kezdeményezésekben a migráció minimális szerepet kap.”
„Nagyon könnyen elképzelhető, hogy ugyanabban a helyzetben leszünk, mint a helyreállítási alap kérdésénél” – folytatta. „A bizottság kitalál valamit a tagállamok vagy éppen az EU-s polgárok számára, és aztán kiderül, hogy amit a bizottság gondolt, az az irány nem találkozik a tagállamok, az állampolgárok véleményével.