Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A Momentum élet-halál harcba torkolló belháborút robbantott ki a balliberális oldalon

Vincze Viktor Attila

2017.03.08. 18:58

Egymás torkának esett a Momentum Mozgalom és a baloldal többi pártja, véleményformálója, pedig csak múlt héten alakult párttá a Fekete-Gyõr András vezette hajdani mozgalom - írja az Origo. Azután tört ki a legújabb balliberális belháború, miután Fekete-Gyõr András gyakorlatilag a teljes ellenzéket hiteltelennek nevezte egy interjúban. A balliberális belharc kapcsán megszólaló Fodor Csaba, a Nézõpont Intézet elemzõje szerint, mivel a Momentum színre lépésével nem lehet tovább szeletelni a balliberális tortát, ezért sokak számára már a túlélésért megy a küzdelem.

Fekete-Győr András, a párttá alakult Momentum Mozgalom, tehát a vidékieket lenéző, új SZDSZ frissen megválasztott elnöke többek között ezt mondta:

Bocsánat, de ők nem érdemelnek mást. Nem mindenkivel szemben vagyunk arrogánsak – ha ez arrogancia –, de nem tudom, hogy Gyurcsány Ferenc mi az istent keres még a politikában. Már igazán eltakarodhatna a közéletből."

Úgy tűnik, elmúlt a kezdeti lelkesedés a baloldalon, ami a Momentum színre lépését övezte, és egyre többeknek nem tetszik, hogy az új párt önállóan akar indulni 2018-ban,  és ráadásul még minden választókerületben önálló jelölteteket is akar állítani.

Látják, hogy az új alakulat igazából csak az ő kárukra erősödhetne. Baloldali véleményformálók szerint az önálló indulással csak a Fidesz esélyét növelnék meg, mivel így a kormányváltást akaró szavazók többfelé voksolnának. Vélhetően emiatt is egyre többen mentek neki a Momentum üdvöskéjének.

Tóta W. Árpád szerint az új párt csak felöklendezi a rendszerváltás hordalékát. Szigetvári Viktor szerint Fekete-Győr gyáva, míg az MSZP egyik országgyűlési képviselője gyakorlatilag lopással vádolta meg a Momentumot.

Semmi új, de az haveri alapon, illetve egy kis arrogancia és öklendezés

Intellektuálisan a Momentum nem előzte be a parlamenti ellenzéket, viszont olyan arroganciával próbálja letolni a térképről, amit a Fidesztől megkap, aki erre izgul. Semmi új, de az legalább haveri alapon és óriási mellénnyel. Még nem igazolták, hogy szükség volna rájuk a továbbiakban. Ez eddig nem a rendszerváltás befejezése. Csak felöklendezik a hordalékát” – mindezt már Tóta W. Árpád, a balliberális oldal emblematikus publicistája írta a Fekete-Győr András vezette alakulatról.

Szigetvári Viktor, az Együtt volt elnöke sem bánt kesztyűs kézzel a Momentum elnökével, a következőket írta neki: A politikusellenes rasszizmus mint kortárs, népszerűsködő, populista öncél káros, és megosztott, gyenge országot teremt. Sajnálom, hogy e fiatal mozgalom fiatal elnökében nincs bátorság ahhoz, amihez igazán kell: a bonyolult dolgokat merni elmagyarázni. Hiszen igazi bátorság ahhoz nem kell, hogy valaki minden ellenzéki politikust kollektíven választói elárulásával vádoljon hazug módon.

MSZP és DK egyetértés: a sok párt az egyéni körzetekben egymás elől veszi el a szavazatokat

Kiss László, az MSZP országgyűlési képviselője így vélekedett a Momentum oktatási programjáról: Meglepő olvasni olyan gondolatokat egy programban, amelyet sokan megírtak már. Amikor elképzeléseket, programokat olvasok, azt várom, legyen bennük valami új. Olvastam a Momentum oktatási programját, nos ebben egyetlen eredeti és új gondolatot nem olvastam. Fura volt viszontlátni a demokratikus pártok mindegyikének sokszor ismételt alapjait egy másik pártnál.”

Bár a Demokratikus Koalíció múlt heti kongresszusán Gyurcsány Ferenc azt állította, hogy örül a Momentumnak, a párt szóvivője Alapvetések a 2018-as választásra című írásában ellenkezőleg foglalt állást.

Lehet örülni az új szervezetek megjelenésének, de minél több párt indít jelöltet mind a 106 körzetben, annál nagyobb az esély Orbán maradására. Az ellenzéki pártok az egyéni körzetekben mind elindulva egymás elől veszik el a szavazatokat, erősítve a fideszes aspiráns reményeit”

– írta Gréczy Zsolt.

Nem szeletelődhet tovább a balliberális torta, ezért sok párt már a túlélésért küzd

Az Origónak nyilatkozva Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet ügyvezetője úgy vélte, hogy a Momentum Mozgalom megjelenésével a baloldali és liberális torta egy újabb szeletre esett szét, amivel több párt számára is lehetetlenné vált az eddigi működés.

A 2018-as választások közeledtével a balliberális politikusok számára egyre égetőbb kérdés a túlélés. A 2018-as választást láthatóan arra árazták be, hogy a jelenlegi pozícióikat megtartsák, és a Momentum megjelenésével úgy érzik, pozícióik veszélyeztetve vannak."

– mondta a politológus.

Fodor Csaba úgy véli, hogy sokkal több szereplősebb a balliberális oldal játszmája most, mint 2014-ben. Az állóvíz felkavarodott, és főleg az olyan kisebb erők, mint az LMP és a Párbeszéd komolyan potenciális riválisnak is tekintik a Momentumot.

Nem véletlen, hogy az LMP rögtön népszavazást kezdeményezett a paksi bővítésről, mert megérezték a veszélyt. Mindez azt is jelenti, hogy nem az egység felé haladnak a folyamatok, és még jobban széttarthatnak a szálak a baloldalon.

– hangsúlyozta a Nézőpont Intézet elemzője.

A Momentum úgy hirdeti meg a régi baloldal lecserélését, hogy nincs mérhető támogatottsága

Egyre több érdekellentét kerül előtérbe, egyre több vízió kerül elő a jövőbeli lépésekről, nagyon színes a kép. Minden arról szól, hogy ki tud dominánsabb pozíciót kialakítani, és kinek van esélye a hosszú távú túlélésre – vélte Fodor Csaba, aki ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a Momentumnak rendkívül alacsony a szavazói támogatottsága: 

A reprezentatív mérésekben nincsen mérhető tábora a mozgalomnak. A balliberális szubkultúrában van egy szimpátia, de ez még nem jelent erős kötődést, pártválasztási szándékot – Tóta W. írása is ennek a szubkultúrának szólt."

Fodor Csaba szerint túl nagy veszítenivalója nincsen a Momentumnak, mivel ez nem magyar jelenség, ezért már a teljes kelet-közép-európai régióban, így Romániában, Lengyelországban, Szlovákiában, Horvátországban is megjelentek olyan alternatív balliberális szervezetek, amelyek a MoMóhoz nagyon hasonló programmal lépnek fel a hagyományos baloldallal szemben.

Ami a régióban zajlik, akár kívülről szervezett kísérletnek is tűnhet, amelynek célja, hogy a régi baloldalt egy újra cseréljék. A régiekkel nem lehet nyerni, mert túlságosan korruptak, vagy unalmasak, ezért fel kell építeni az új generációhoz tartozó liberális szerveződéseket."

– tette hozzá a Nézőpont Intézet elemzője.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére