A magyarok állíthatják meg Brüsszel ámokfutását
2016.07.06. 18:48
Áder János köztársasági elnök döntése alapján most már biztos, hogy a magyar embereknek lehetőségük lesz arra, hogy megállítsák Brüsszelt"
- mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten a kvótareferendum kiírására reagálva.
A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta:
Brüsszel bevándorlási politikája befelé rohanás a zsákutcába, ellentétes az EU, Európa és Magyarország érdekeivel. Az ilyen és ehhez foghatóan fontos kérdésekben az embereknek joguk van elmondani véleményüket."
Szijjártó Péter szerint a magyaroknak kizárólagos joguk, hogy eldöntsék, kikkel akarnak együtt élni. Ez szuverenitási kérdés is, ezért Brüsszel és a brüsszeli intézmények nem dönthetnek helyettük erről.
"Sok múlik a referendumon. Magyarország ebben a feje tetejére állt Európában biztonságos hely, és van jelentősége annak, hogy ezt kimondhatjuk, mert ma már ez nem természetes, hiszen egyre több helyen van "rendetlenség és szervezetlenség" - magyarázta.
A miniszter arra is kitért, hogy a külképviseleteken is szavazhatnak majd azok, akiknek van Magyarországon bejelentett lakcímük, de a referendum idején külföldön tartózkodnak. Ehhez a voksolást megelőző nyolcadik napig, azaz szeptember 24-én 16 óráig kell regisztrálniuk - tette hozzá.
Trócsányi László a miniszteri sajtótájékoztatón kiemelte: az alaptörvény értelmében Magyarország az EU tagja, de a hatásköröket csak a szükséges mértékig adja át az uniónak, márpedig a migráció a biztonság és a szabadság kérdéskörébe tartozik, amely megosztott hatáskör.
Egy ország lakosságáról szóló döntés a tagállam hatáskörébe tartozik"
- jelentette ki. Továbbá közölte: a nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítéséről szóló októberi népszavazás mindenben megfelel az alkotmánynak. Trócsányi László elmondta: alkotmányos alapelv, hogy a hatalom birtokosa a nép, és az országot érintő legfontosabb kérdésekben a polgárok közvetlenül, népszavazás útján dönthetnek, a migráció pedig a legfontosabb ügyek közé tartozik.
Az igazságügyi miniszter emlékeztetett: Magyarország érintett egy kvótaperben is, de az külön kérdés, egy korábbi tanácsi határozat megtámadása, amely szintén a kötelező betelepítéssel kapcsolatos. Jelezte:
más országokban is voltak, és lesznek is népszavazások az EU-val kapcsolatos kérdésekben."
(MTI)