Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A magyar kormány Timmermans uniós bizottsági állásának felfüggesztését kéri

Vincze Viktor Attila

2019.02.06. 09:58

A magyar kormány álláspontja szerint Frans Timmermanst, az Európai Bizottság elsõ alelnökét, az Európai Szocialisták (PES) választási csúcsjelöltjét Juncker bizottsági elnöknek ki kellene vonnia a bizottság munkájából arra az idõre, míg a baloldali politikus olyan módon vesz részt az európai választási kampányban, hogy pártpolitikai alapon támadja a magyar kormányt.

A magyar kormány álláspontjaként Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter levélben tudatta Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, hogy Frans Timmermanst, az Európai Bizottság első alelnökét, az Európai Szocialisták (PES) választási csúcsjelöltjét a magyar álláspont szerint ki kell vonni a bizottság munkájából arra az időre, amíg aktívan részt vesz az európai választási kampányban.

A politikus arra kérte Junckert, hogy lehetőség szerint kezdeményezze Timmermans kivonását a bizottsági munkából azáltal, hogy fizetés nélküli választási szabadságot biztosít számára, mert a bizottsági alelnöki tisztség összeegyeztethetetlen az aktív részvétellel az európai parlamenti választások kampányában.

A miniszter annak hatására fordult Junckerhez, hogy Timmermans képviselte a bizottságot a magyar jogállamiságról szóló vitában a parlament január 30-ai plenáris ülésén. Mint az ennek másnapján kelt levélben írta, a magyar kormányt nem érte meglepetésként, hogy a bizottságot a vitában annak első alelnöke képviselte.

Sajnálatos azonban, hogy Timmermans mint Magyarország régi bírálója a felszólalását a saját választási kampánya céljából használta fel a magyar baloldali ellenzék kijelentéseit hangoztatva"

– írta Gulyás Gergely.

A miniszter emlékeztette az elnököt arra, hogy a bizottság tagjainak teljes függetlenséggel, integritással, méltósággal, hűséggel és diszkrécióval kell ellátniuk feladataikat, megfelelve az uniós szerződésekben és a bizottsági magatartási kódexben lefektetett szabályoknak.

Ezen túlmenően feladatuk ellátása során a hivatásetika legmagasabb szintjét indokolt szem előtt tartaniuk. "Hisszük, hogy ezeket az elveket minden esetben alkalmazni kell, különösképp a választási kampányok során" – tette hozzá a Fidesz alelnöke.

A magatartási kódex legutóbbi módosítása ugyan lehetővé teszi a bizottság tagjainak, hogy csúcsjelöltként is hivatalban maradjanak, azonban a biztosi feladatok ellátása során nem tűrhető el a vitán tanúsított, bizonyíthatóan politikailag elfogult magatartás"

– közölte Gulyás Gergely.

Fölöttébb megkérdőjelezhető, hogy ennek engedélyezése mennyire lehet legitim egy biztos számára, ha az Európai Parlament egy átlagos alkalmazottjától – amennyiben jelöltként indul egy választáson –, akár az adott választási kampány teljes időtartamára megvonhatják a fizetését – állapította meg a magyar miniszter, aki ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy ilyen intézkedést foganatosítottak már a magyar néppárti delegáció egyik akkreditált parlamenti asszisztense esetében.

Érdekes módon amennyiben egy biztos nemzeti választásokon indul jelöltként, a bizottsági munkavégzéstől köteles tartózkodni, illetve legalább a nemzeti kampány teljes időtartamára fizetés nélküli választási szabadságot kell részére biztosítani" – jegyezte meg a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hozzátéve: 

úgy tűnik, hogy az Európai Bizottság nem talál kivetnivalót abban, hogy az egyik befolyásos tagja azon európai pártszövetség csúcsjelöltje, amelynek a magyarországi tagpártja nyíltan együttműködik és kampányol az antiszemita erőkkel."

A magatartási kódex szerint intézkedni kell annak érdekében, hogy ha egy biztos az európai parlamenti választási kampányban jelölt lesz, akkor tartsa tiszteletben a függetlenség, integritás és diszkréció elveit. "Álláspontunk szerint a felsorolt intézkedések nem garantálják a függetlenséget az Európai Szocialisták (PES) csúcsjelöltjének esetében" – írta Gulyás Gergely, aki a levelét azzal zárta, hogy Magyarország mindig nyitott volt az együttműködésre és a megegyezésre az Európai Bizottsággal.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére