Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A magyar haderõfejlesztés számára jó példa lehet Törökország fegyverkezési programja

Vincze Viktor Attila

2018.10.09. 13:00

Magyarország számára nagyon hasznos lehet az a magyar-török hadiipari együttmûködés, amirõl Orbán Viktor beszélt a török elnök budapesti látogatásakor. Törökország 2004 óta egy olyan, a NATO-n belül is egyedülállónak számító, nagyon jelentõs hadiipari fejlesztési programot hajt végre, amelynek alapvetõen az a célja, hogy a török hadsereg minden fegyvernem esetében hazai gyártóktól származó fegyvereket és lõszereket használjon.

Az Erdogan török elnökkel folytatott budapesti tárgyalást követő sajtótájékoztatón Orbán Viktor miniszterelnök a magyar-török katonai együttműködésről szólva azt mondta, hogy ennek eddig alacsony volt szintje, de ezen most változtat a két ország, mivel egy erőteljes hadiipari együttműködést szándékoznak kialakítani.

A kormányfő megjegyezte, hogy az elmúlt évtizedek gazdasági nehézségei miatt a magyar hadsereg fejlesztésére sokáig sem erő, sem pénz nem maradt, "ezt a hiányt most pótoljuk be, és Magyarországnak célja egy modern, ütőképes nemzeti hadsereg felépítése. Ehhez pedig számítunk Törökország közreműködésére".

Arról egyelőre nincsenek még hivatalos hírek, hogy milyen területeken jöhet létre hadiipari együttműködés Magyarország és Törökország között, de a török hadiipar és a török fegyverkezési program alapján rendkívül sok területen lehet szó érdemleges együttműködésről. Számos fegyver, fegyverrendszerek, lőszerek megvásárlása is szóba kerülhet, de akár egyes termékek licencének a megvásárlása, illetve akár bizonyos hadiipari termék közös gyártása is felmerülhet.

Törökország 2004 óta egy olyan, a NATO-n belül is egyedülállónak számító és nagyon jelentős hadiipari fejlesztési programot hajt végre, amelynek az a célja, hogy a török hadsereg alapvetően minden fegyvernem esetében hazai gyártóktól származó fegyvereket és lőszereket használjon.

A törökországi haderő és hadiipari fejlesztés tapasztalatai nagyon hasznosak lehetnek Magyarország számára, hiszen a magyar kormány által meghirdetett Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési programnak – a megszüntetett magyar hadiipar visszaépítését szolgáló – céljai sok tekintetben megegyeznek a törökök által elérni kívántakkal.

Az Erdogan elnök által meghirdetett hadiipari programnak megfelelően Törökország a vészhelyzeteket kivéve nem vásárol készen külföldről olyan védelmi ipari terméket, programokat vagy rendszereket, amelyeket maga is meg tud tervezni, ki tud fejleszteni és elő tud állítani.

A fegyverkezési és hadiipar-fejlesztési programjának köszönhetően mostanra Törökország saját maga gyárt többek között harckocsikat, páncélozott járműveket, drónokat, gépfegyvereket, hadihajókat, torpedókat, rakétákat és szárazföldi tüzérségi rendszereket is.

A török hadiipar részben külföldi tervezésű haditechnikai eszközöket gyárt licencek alapján. Így például a török légierő  F-16-os repülőgépeinek egy jelentős részét helyben gyártották, ahogy szintén a török hadiipar gyártja licencek továbbfejlesztésével a brit-olasz AgustaWestland cég modelljére épülő T-129-es Atak harci helikoptereket is. 

Ugyanakkor Törökország saját maga fejlesztette és gyártja az Altay harckocsit, ahogy az amerikai M16-os gépkarabély modelljére épülő MPT–76  gépkarabélyt is. De gyártanak olyan kis és közepes hatótávolságú rakétákat is, mint a Bora rakétarendszer és megkezdték a sorozatgyártását a saját fejlesztésű Akinci drónoknak is. 

Magyarországon a FÉG, vagyis a Budapesti Fegyver- és Gépgyár 2005-ös bezárásával gyakorlatilag megszűnt a magyar nagyipari fegyvergyártás. Jelenleg csak korlátozott mennyiségben, valamint csak hobbi- és vadászlőszerek gyártása zajlik Magyarországon. A Magyar Honvédség jelentős összegeket költ a rendszerben levő fegyverek és eszközök karbantartására és javítására.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére