A kvóta és az ellenzék felelõssége
2017.09.06. 18:58
A kormány kvóta elleni harcát az ellenzék mindig is pártpolitikai kérdésként, és nem nemzeti kérdésként kezelte. Több alkalommal derült már ki, hogy ha az ellenzéken múlik, akkor a kvótát kényelmesen végrehajtja az Európai Bizottság. Szomorú tény továbbá, hogy az ellenzék a magyar és az európai parlamentben is a kvóta, a migránsok betelepítése mellett foglalt állást, olykor teljesen nyíltan, olykor burkoltan.
A betelepítési kvóta elfogadása mellett érvelt júniusban Molnár Gyula, az MSZP elnöke:
"Azt nem lehet megtenni szerintem egy országnak, hogy csak kiveszi az előnyöket valamiből, és utána pedig, amikor kötelezettséget kell vállalni, akkor nem vállalnak kötelezettségeket. Tehát ez egy tárgyalás. A korlátlan kvótát az MSZP soha sem fogadta el, ezt nyilván utolsó utáni percig tárgyalni kell, de azt gondolom, hogy az együttműködésben, ha vannak olyan elemek, amik nem annyira kedvezőek Magyarország számára, azokat bizony néha el kell fogadni”.
Nem meglepő, hogy Gyurcsány és a DK is kifejezetten a kvóták mellett érveltek, sőt 2015 őszén aláírást is gyűjtöttek a betelepítési kvóták elfogadásáért. Kampányukban büszkén hangoztatták: "Elfogadom az uniós kvótát”. Érdekes módon a párizsi terrortámadások után kampányuk abbamaradt.
Vona Gábor és a Jobbik is sáros a kvóták kapcsán. A pártelnök az RTL-en Baló Györgynek a következőket mondta:
"Kvótarendszer is fölmerült már ugye, hogy kvóták alapján szétosztjuk (a bevándorlókat), és amíg ez mondjuk pár ezer emberről szól, addig azt mondom, hogy oké, lehet ezen gondolkodni".
Az Együtt már 2015-ben 15 ezer migránst követelt, az LMP pedig károsnak ítélte, hogy Magyarország nemet mond a kvótaperben érintett 1300 migráns befogadására, és akkor még nem tudták elképzelni a válság megoldását a kötelező kvótarendszer bevezetése nélkül.
Pár idézet zárásul, szemléltetvén a magyar ellenzék felelőtlen és komolytalan hozzáállását a kvótakérdéséhez:
Kunhalmi Ágnes: "A kvótákról szóló népszavazási kérdés kamu, hiszen nincs és nem is lehet kötelező kvóta.” (2016. október 1.)
Tóth Bertalan: "Kötelező betelepítési kvóta nincs, és nem is lesz.” (2016. szeptember 20.)
Ujhelyi István: "Nincs és nem is lesz semmilyen kötelező kvóta!” (2016. szeptember 15.)
Molnár Gyula: "Nincs ma olyan komolyan vehető politikusa Európának, aki arról beszélne, hogy a menekültkérdés megoldásának érdekében kötelező betelepítési kvótákat szeretnének bevezetni” (2016. szeptember 23.)
DK: "A közös európai megoldás megszületésével okafogyottá vált a kvótaügyi népszavazás, nem létező dolgokról nem lehet népszavazást tartani” (2016. március 18.)
MSZP: "A népszavazásnak sincsen semmilyen következménye, akár eredményes lesz, akár nem, semmit nem számít. Az Európai Unió több vezető politikusa is világossá tette az elmúlt időszakban, hogy nem gondolkoznak menekültkvótában. A népszavazás tehát olyan, mintha nyáron a hóesést próbálnánk megakadályozni: lehet, hogy sikerülni fog, de erőfeszítések nélkül is menne.” (2016. szeptember 27.)
Ezzel szemben olyannyira "nincs" kvóta, hogy szerdán az Európai Bizottság migrációért felelős biztosa azon örömködött Twitter-oldalán, milyen jó, hogy végre eljött az idő a migránsok szétosztására. Avramopulosz nagyon örült annak, hogy az Európai Bíróság politikai döntést hozva utasította el a kötelező szétosztást ellenző magyar-szlovák keresetet. Az uniós biztos szerint az Európai Bíróság ezzel a lépésével megerősítette, hogy a kvótarendszer érvényes.