A Honvédség elárverez 19 darab MiG-29-est
2019.01.26. 10:45
A felhívásban megjegyzik, hogy a haditechnikai eszközök együttesen, egy árverési tételként kerülnek értékesítésre, az egyes elemekre önállóan licitálni nem lehetséges!
Az MNV oldalán azt is írják, a haditechnikai eszközök egy része hiányos, használhatatlan, és hogy csak jelentős költségráfordítással lehetne őket üzemképes állapotba helyezni.
A kiírásban arra is felhívják a figyelmet, hogy a Magyar Köztársaság Kormánya és az Oroszországi Föderáció Kormánya közötti haditechnikai együttműködésről szóló, 2002. december 20-i megállapodás szerint az értékesítésre kizárólag az Oroszországi Föderáció Kormánya által kiadott előzetes, írásbeli beleegyezéssel kerülhet sor.
De az Európai Unió Tanácsának az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről szóló határozata értelmében tilos az Európai Unió tagállama által fegyverek és azokhoz kapcsolódó bárminemű hadianyag, felszerelés Oroszország részére történő közvetlen vagy közvetett értékesítése, szállítása, transzfere vagy kivitele, továbbá a felsoroltak Oroszországból való behozatala, beszerzése vagy szállítása.
A MiG–29-es a szovjet honi légvédelem számára kifejlesztett kis hatótávolságú elfogó-vadászrepülőgép, amely korlátozottan földi célok támadására is alkalmas volt. A későbbi típusváltozatok már a szárazföldi célok elleni támadásra is képesek. A gép 1986-ban a finnországi Kuopio Rissala légitámaszponton, hat gép látogatásával mutatkozott be a nyilvánosság előtt.
Az 1990-es évek elején indult légierő-modernizáció keretében több vadászrepülőgép-beszerzési tender került kiírásra a MiG–21-es, MiG–23-as és Szu–22-es típusok leváltására. A pályázati felhívásokra a Lockheed Martin (F–16 Fighting Falcon), a McDonnell Douglas (F/A–18 Hornet), a Dassault Aviation (Mirage 2000), a Saab (JAS 39 Gripen) és az RSZK MiG (MiG–29) nyújtott be különféle pályázatokat.
Az 1992 elején kezdődő beszerzés-szervezésekre azonban egy politikai döntés tett pontot. Az 1993. június 29-én megtartott sajtótájékoztatón dr. Szenderi László, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára bejelentette, hogy az orosz államadósság közel felének (800 millió USD az 1,7 milliárdból) fejében többek között 22 darab MiG–29B-t rendeltek a légierő részére, a megrendelésre szóló szerződés elkészült és azt 23-án Moszkvában aláírták.