A Fidesz-frakció kiseprûzi az offshore-lovagokat
2016.04.08. 18:28
A Fidesz-frakció azzal a kéréssel fordul a kormányhoz, hogy folytasson adóvizsgálatot az offshore-botrány érintettjei ellen. Varga Mihály és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) már el is kezdte az adóelkerülők beazonosítását.
Halász János, a kormánypárt frakciószóvivője szerint a panamai offshore-botrány újabb bizonyíték arra, hogy az ellenzék tele van korrupciós ügyekkel. A szocialisták lebuktak, kiderült, hogy nagyon erős, befolyásos és aktív embereik érintettek az offshore-botrányban.
Felidézte, hogy először az MSZP volt pénztárnoka, Boldvai László bukott le. Szerinte lehetséges, hogy Boldvai László a felesége nevét felhasználva külföldön kezelt titkos milliókat. Boldvai László a mai napig aktív és befolyásos szocialista politikus és húsz éven át volt országgyűlési képviselő, ő a párt pénzügyi szakértője, egykori államtitkár és a szocialisták nógrádi elnöke. Felidézte Tóbiás József MSZP-elnök azon nyilatkozatát, miszerint Boldvai László továbbra is részt vesz a szocialisták pénzügyeinek rendbetételében.
Szólt arról is, hogy Erős János is "lebukott", "az MSZP-s bankár" a fejlesztési bank elnöke szintén "nyakig benne" van az offshore-botrányban. Kitért továbbá arra, hogy Simon Gábor, a szocialista párt volt elnökhelyettese szintén külföldi titkos számlákon "rejtegetett" százmilliókat.
Halász János újságírói kérdésre válaszolva közölte, Horváth Zsolt korábbi fideszes országgyűlési képviselő politikai pályáját már befejezte, párttisztsége nincs, vele és cégeivel sem tartanak kapcsolatot. Andy Vajna offshore-ügyeiről nem tud, közölte további felvetésre.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Orbán Viktor miniszterelnök kérésére elrendelte a magyarországi offshore-szálak azonnali, egyenkénti kivizsgálását a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV).
A NAV pénteken megkezdte a Panama-papírok dokumentumaiban érintett magyar állampolgárok és cégek vizsgálatát, szakértői munkacsoport elemzi a magyar vonatkozású információkat. Az adóhatóság teljes eszközrendszerével szisztematikusan, a magánszemélyeket és cégeiket is érintően azt vizsgálja, történt-e Magyarországon adóeltitkolás.
Az NGM felhívja a figyelmet: a hatályos előírások szabályozzák azt az esetet, amikor egy ténylegesen Magyarországon tevékenykedő cég egy másik országba, adott esetben egy adóparadicsomba csoportosítja át nyereségét, majd onnan - osztalék formájában - visszahozza Magyarországra azért, hogy kevesebbet, vagy egyáltalán ne adózzék. A magánszemélyek ilyen cégektől szerzett jövedelmeinek adózását is szigorúan rögzíti a törvény, az így szerzett jövedelem után nemcsak 15 százalékos személyi jövedelemadót, hanem 27 százalék egészségügyi hozzájárulást is fizetni kell.
Ha valaki nem tartja be a szabályokat, és nem fizeti meg az adót, vagy bizonyíthatóan kizárólag adóelkerülés céljából végez bizonyos tevékenységeket, az adóhatóság ellenőrzés keretében állapítja meg a be nem fizetett, eltitkolt adót. A jogszabályokat kijátszó cég vagy magánszemély az eltitkolt adó megfizetésén túl súlyos szankciókkal is számolhat: az adóhiány 200 százalékára rúgó adóbírsággal sújtható, és nem kizárt, hogy tettét büntetőeljárásban is megvizsgálják a NAV pénzügyi nyomozói.
(MTI)