Jövő januárig hosszabbították meg annak a nyomozásnak a határidejét, amelyet a Központi Nyomozó Főügyészség kémkedés gyanújával rendelt el Kovács Béla, a Jobbik uniós képviselőjével szemben — tudta meg a Magyar Idők.
A lap értesülései szerint a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) előterjesztése alapján további négy hónappal hosszabbította meg a Legfőbb Ügyészség annak a nyomozásnak a határidejét, amelyet
Kovács Bélával, a Jobbik európai parlamenti képviselőjével szemben az unió intézményei elleni kémkedés gyanújával rendeltek el.
A KNYF szóvivőjének ismertetése szerint a Legfőbb Ügyészség döntése értelmében a nyomozás határideje 2017. január 20-án jár le.
Mint ismert, az Alkotmányvédelmi Hivatal 2014 áprilisában tett feljelentést az Európai Parlament (EP) jobbikos képviselője ellen, miután a politikus egy jelenleg is aktív, egykori KGB-ügynökkel kapcsolatos nyomozás során a titkosszolgálat látókörébe került. A polgári elhárítás jelezte a nyomozó hatóságnak, hogy Kovács konspiratív módon tart fent kapcsolatot orosz diplomatákkal, és havi rendszerességgel látogat Moszkvába.
A KNYF tavaly decemberben gyanúsítottként hallgatta ki a Jobbik politikusát, aki a főügyészség akkori tájékoztatása szerint tagadta a terhére rótt bűncselekmény elkövetését, és érdemi védekezést is előterjesztett. A Magyar Idők arra emlékeztet, hogy egy Index-cikkből egyebek mellett az is kiderült, hogy a képviselő édesapja egykor a Külügyminisztériumban dolgozott, így kerültek Japánba, később pedig Leningrádban és Moszkvában tanult.
Emellett jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétsége megalapozott gyanúja miatt is kérte Kovács Béla európai parlamenti képviselő mentelmi jogának felfüggesztését az ügyészség. A költségvetési csalás ügyében a megalapozott gyanú szerint Kovács Béla 2012-2013-ban gyakornoki szerződést kötött négy magánszeméllyel. A szerződések szerint ezek a személyek a képviselő mellett, általa meghatározott utasítások alapján, brüsszeli munkahelyszínen négy és hat hónapos szakmai gyakorlatot teljesítettek. Csakhogy valójában azonban nem jártak Brüsszelben, ott semmilyen munkát nem végeztek Kovács Béla képviselő számára. Mindezzel Kovács Béla jogtalan anyagi előnyt biztosított az álgyakornokoknak, megtévesztve az Európai Parlament illetékes szolgálatát, amely teljesítette a kifizetéseket.
Felesége, Szvetlana Isztosina orosz–osztrák állampolgár, aki sajtóhírek szerint korábban a KGB futára volt.
Az akkor 21 éves nő 1975-ben egy japán férfival kötött házasságot, a nyolcvanas évek közepén azonban már egy osztrák férfi, Mario Schön felesége lett, aki az osztrák alvilág egyik ismert figurája volt. Isztosina 1986-ban házasodott össze Kovács Bélával, majd a pár Ausztriába költözött. Magyarországra 2003-ban tértek vissza, majd Kovács belépett a Jobbikba. A politikus EP-képviselőként az Oroszország és az Európai Parlament közötti bilaterális delegáció társelnöke lett.
Amennyiben a kémkedés gyanúja igazolódik, Kovács Bélát akár nyolcéves börtönbüntetéssel sújthatja a bíróság.
(MTI, Magyar Idők)