Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

8 elnökjelölt, akikre érdemes odafigyelni

2015.09.07. 18:00

Eddig még nem nagyon volt példa arra, hogy 16 nagy kaliber indult volna az elsőségért - és akkor a "névtelen kishalakat" még nem is számoltuk. Mindenki azért küzd, hogy a képernyőre kerüljön.

A kampány további meglepetéseket is tartogat: senki nem gondolta volna, hogy a republikánus káoszban Donald Trump messze a legnépszerűbb jelöltként fogja vezetni a közvélemény-kutatásokat. A demokrata oldalon nincs nagy pörgés: mindenki Hillary-vel van elfoglalva, egyelőre csak Bernie Sanders jelöltsége teszi próbára a Clinton-stábot.

Hillary Clinton: Az ex-first lady/ex-külügyminisztert nem kell senkinek sem bemutatni. Igazi politikai veterán. A demokrata elnökjelöltek közül ő a legfőbb (ha nem az egyedüli) esélyes. Only Clinton can beat Clinton (Clintont csak Clinton tudja legyőzni) – a Bengázi-incidens, az email-botrány, a Clinton Alapítvány ügyei nem tettek jót Hillary megítélésének, de mindezek ellenére ő az abszolút favorit. Férje támogatása mellett Clintont segítheti az is, hogy Barack Obama népszerűsége is jelentősen emelkedett az elmúlt hónapokban, aki szintén Clinton mellé áll majd a kampány során.

Jeb Bush: A 2016-os választás a politikai dinasztiák párharca lesz. A republikánusok nagy esélyese a Bush-tradíciókat viszi tovább. Apja George H. W. Bush, és bátyja George W. Bush volt a két legutóbbi republikánus elnök. A Bush-név azonban kétélű fegyver, Jeb nem véletlenül hagyta el kampánylogójáról családnevét. A spanyolajkúak támogatásáért jó eséllyel indul: a Texasi Egyetem latin-amerikai szakán végzett, felesége spanyolajkú, ő maga is tökéletesen beszél spanyolul, ráadásul támogatna egy olyan bevándorlási reformot, amely minden spanyolajkú számára egyenlő esélyeket garantál.

Scott Walker: A wisconsini kormányzó a felmérések szerint a második legnépszerűbb republikánus jelölt. Walker a republikánusok legkonzervatívabb szárnyához tartozik, ellenzi az abortuszt és a fogamzásgátló tablettákat, elutasítja a homoszexuálisok házasságkötését. Wisconsinban is ennek jegyében politizált, csökkentette az adókat és az állami kiadásokat, harcot hirdetett a szakszervezetek ellen, enyhítette a fegyverviselési szabályozást, legutóbb pedig azért gúnyolódott Obamán, mert harcot hirdetett a klímaváltozás ellen.

Rand Paul: Leginkább családi örökségéről ismert: apja a háromszoros republikánus elnökjelölt és nemrég visszavonult kongresszusi képviselő Ron Paul. Az idősebbik Paul a radikálisan konzervatív Tea Party mozgalom egyik szellemi atyja, politikai örökségét pedig a fia vitte tovább. A fiatalabbik Paul Kentucky szenátora, szintén libertariánus elveket vall, politikai követelései közé tartozik a kisebb kormányzat, az egyéni szabadságjogok tiszteletben tartása és egy visszafogottabb külpolitikai szerepvállalás.

Bernie Sanders: A 73 éves vermonti szenátor fehér holló Amerikában: független, ráadásul magát büszkén szocialistának valló képviselő. Különcsége ellenére jelenleg ő a második legnépszerűbb demokrata jelölt, Hillary egyetlen komolyan vehető vetélytársa. Legnagyobb erőssége a hitelesség, politikai pályája során végig következetesen képviselte az általa vallott elveket: nekiment a bankoknak és a milliárdosoknak, felszólalt a társadalmi egyenlőtlenség ellen, és előszeretettel példálózott az általa rajongásig szeretett skandináv jóléti rendszerrel.

Marco Rubio: A 44 éves floridai szenátort az esélyes republikánus jelöltek között tartják számon, szavazóbázisának alapját pedig a fiatalok és a latino szavazók adhatják. Rubio kubai bevándorlók gyermeke, kampányának várhatóan központi témája lesz a bevándorlás és a külpolitika. A fiatal titán külpolitikájában a republikánus „héják” álláspontját képviseli, ellenzi többek között a Kubával és Iránnal folytatott tárgyalásokat, és aktív külpolitikai szerepvállalást sürget.

Donald Trump: A híres-hírhedt celeb-ingatlanmágnás jelöltsége sokak szerint csak egy rossz viccként indult, de „A Donald” okozhat még meglepetéseket. Az egymást taposó republikánus jelöltek közül Trump a legnépszerűbb, aki igazi trollként viselkedett, semmit és senkit nem kímélt. Kíváncsian várjuk, hogy a kampány showman-je milyen otrombasággal rukkol elő a következőkben.

John Kasich: Az ohiói kormányzó viszonylag későn, július végén jelentette be hivatalosan indulási szándékát. Hátországa még sokat jelenthet a későbbiekben, Ohio ugyanis stratégiailag fontos, úgynevezett billegő állam, általában meghatározó szerepe van az elnökválasztás kimenetelére. Külpolitikával kapcsolatos álláspontja külön figyelmet érdemel, ugyanis indulásának bejelentésekor hosszan beszélt arról, hogy az Amerikát fenyegető veszélyeket mennyire eltúlozza a közbeszéd. Főként a republikánus jelöltek riogatnak előszeretettel az Amerikára leselkedő nemzetbiztonsági veszélyekkel, Kasich viszont bevállalta és szembement a mainstreammel.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére